Karnak Tapınağı nerede?

Derler ki; Tanrının kutsal teknesindeki altın heykeli, tapınağın en içteki mabedinde yer alıyor. Peki, tarihin önemli yapılarından olan Karnak Tapınağı nerede? Sizler için derledik...

Karnak Tapınağı nerede?

Derler ki; Tanrının kutsal teknesindeki altın heykeli, tapınağın en içteki mabedinde yer alıyor. Peki, tarihin önemli yapılarından olan Karnak Tapınağı nerede? Sizler için derledik... 

1.500 yıllık başkent

Yunanlıların Thebes, tarihçilerin ise Yeni Krallık dediği şehir, 1.500 yıl boyunca Mısır'ın başkentiydi. Şehir, Nil'in doğusunda, bugün Luxor'ın olduğu bölgede yer alıyordu. Şehirden geriye kalan pek birşey olmasa da Karnak Tapınağı kalıntıları bölgeyi ziyaret edenleri şaşkınlığa uğratıyor. 

Özel hayvanı koç

Karnak Tapınağı, kapıları, odaları, salonları, oymaları, heykel ve dikilitaşları ile eski Mısır'daki en büyük tapınaktı. Nuradaki ana tapınak rüzgar ve hava tanrısı Amun'a adanmıştı. Kuştüyü taçlı bir insan şeklinde tasvir ediliyordu. Özel hayvanı ise koçtu. 

 

Karnak Tapınağı nerede?

Duvarları 15 metre kalınlığında

Amun'un Kartan'taki ufak tapınağı Yeni Krallık'ın başlarında I. Thutmose tarafından büyütüldü. Yerine geçenler tapınağı daha da genişletti. Farklı bölgelere, iki yanında devasa direkler bulunan geniş kapıdan giriliyor. Karnak'ta bunlardan 10 tane yer alıyor. Karnak Tapınağı'na, biri Nil'den diğeri ise Luxor'dan gelen koç başlı sfenks bulvarlarından ulaşılıyordu. Ana tapınağın halen ayakta duran öndeki geniş direği 43,6 metre yüksekliğinde ve 113 metre genişliğinde. Duvarları ise 15 metre kalınlığında. 

Büyük bir avlu bulunuyor

Yanda, ikincil tapınaklarla bağlantılı, sütun dizisiyle çevrili Büyük Avlu bulunuyor. İkinci direk, Roma'daki St Peter'in üçte biri büyüklüğündeki Büyük Sütunlu Avlu'yu karşılıyor. Bugün olmayan çatısı ise zamanında 16 sıralı, 140 sütunun üzerinde yerden 24 metre yüksekteydi. Sütun başları nilüfer yaprağı ve sapı şeklindeydi. 

 

Karnak Tapınağı nerede?

 

Karnak Tapınağı nerede? 

Karnak Tapınağı, Luksor kenti yakınlarındaki Karnak mevkiindedir. Karnak, Mısır'daki küçük bir köyün adıdır. Luxor, ırmağın aşağısına doğru, Kahire'den 644 kilometre bir mesafede, Aswan'ın 201 kilometre kuzeyinde. Kahire ve Aswan'dan buraya uçak seferleri mevcut. Kahire'deki Ramses istasyonundan tren, Kahire'den de otobüs seferleri yapılıyor. Nil üzerinde düzenlenen tekne turları Luxor ve Karnak Tapınağı'nda mola veriyor. 

 

Karnak Tapınağı nerede?