Kartondan inşa ediliyor tam 100 sene dayanıyor

1 günde kartondan inşaa edilen Wikkelhouse isimli ev tam 100 sene dayanıyor. Bu yaratıcı tasarım ise Amsterdam'da faaliyet gösteren Fiction Factory isimli tasarım ekibinden...

Kartondan inşa ediliyor tam 100 sene dayanıyor


Teknoloji ve sanayinin gelişmesi ile birlikte tek katlı evlerden gökdelenlere geçiş hızlandı. Formu da git gide değişen yaşadığımız mekanlar için bazı yaratıcı tasarımcılar farklı malzemelerden muhteşem evler yaratabiliyorlar. Bunların bir örneği de Amsterdam'da faaliyet gösteren Fiction Factory isimli tasarım ekibine ait. 

 

Kartondan inşaa ediliyor tam 100 sene dayanıyor

 

Fiction Factory'nin karton kutuların yapımında kullanılan oluklu mukavvadan inşaa ettiği Wikkelhouse ismindeki tek katlı ev aynı zamanda çevre dostu olması ile öne çıkıyor. Yüzde yüz geri dönüştürülebilir malzemeden imal edilen karton evin standart en küçük paket fiyatı 25 bin Euro. Evin ise bulunduğunuz yere nakliyesi, iç tasarımında isteyebileceğiniz malzeme seçimi gibi etkenler fiyatı artırabiliyor. 

 

Kartondan inşaa ediliyor tam 100 sene dayanıyor

 

Modular cardboard house sınıfına giren evler, kartondan yapılmış olmasına rağmen 100 sene dayanabiliyor. 24 kat oluklu mukavvanın üst üste sarılması ile oluşturulan dış kabuğun her bir modülü 1,2 metre eninde, 5 metre genişliğinde, 3,5 metre yüksekliğinde ve 500 kg ağırlığında. Sadece 1 günde inşaa edilen Wikkelhouse'da bu modüllerin yan yana getirilerek birbiri ile kombin edilmesi ise evin büyüklüğünün müşterinin ihtiyacına göre ayarlanabilmesine imkan sağlıyor. 

 

Kartondan inşaa ediliyor tam 100 sene dayanıyor

 

Geleneksel yapılara göre 3 kat daha fazla sürdürülebilir olduğu söylelen bu çevreci evlerin tasarım ve imalat aşamalarının tamamlanması dört yıllık bir çalışma gerektirmiş. Wikkelhouse tasarımcıları ise onu son derece dayanıklı bir yapıya kavuşturmuş. 

 

Kartondan inşaa ediliyor tam 100 sene dayanıyor

 

Karton evin hazırlı ve üretim süreci 

Dev mukavva rulosu üzerine çevre dostu bir yapıştırıcı uygulanıyor. Sonrasında yapının beşgen şeklini verebilmek için döner bir platformdaki kalıba 24 kat mukavva üst üste sarılıyor. Wikkelhouse'un ana iskeleti oluşturulduktan sonra binanın su geçirmezliğini sağlamak için tüm modül su yalıtım malzemesi ile kaplanıyor. Son olarak ise ahşap paneller dış cepheye monte ediliyor ve binayı oluşturan bir adet modül tamamlanmış oluyor. 

 

Kartondan inşaa ediliyor tam 100 sene dayanıyor

 

1,2 metre eninde dilimler halindeki modüller yan yana eklenere istenildiği kadar karton ev yapılabiliyor. Yazlık ev, deniz kenarı ev, ofis ya da dağ evi olarak da kullanılabilen Wikkelhouse minimalist ve şık tasarımı ile geleceğin trendlerinden biri olmaya aday.