Kentsel dönüşüm kredi oranları

Kentsel dönüşüm kredi oranları ile krediyi nasıl alabileceğinizi haberimizde açıklıyoruz.

Kentsel dönüşüm kredi oranları

Deprem riski altında olan binaların yeniden inşası için verilen kentsel dönüşüm kredisi hakkında merak edilen birçok husus bulunuyor. Bu hususların başında ise kentsel dönüşüm kredi oranları ile kredinin nasıl alınacağı geliyor.

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alınır?

Kanun kapsamında verilen kentsel dönüşüm kredisini almak için binanın Deprem Risk Raporu’nun Bakanlık tarafından onaylanması yeterli. Bakanlık lisanslı bir kuruluşun hazırlayacağı bu rapora onay alındıktan sonra anlaşmalı bankalardan kentsel dönüşüm kredisi çekmek mümkün.

Bu noktada kentsel dönüşüm kredisi veren bankaların neler olduğu sorusu aklınıza gelebilir. Hemen söyleyelim; İş Bankası, Denizbank, Akbank, Halkbank, Türkiye Finans, Vakıfbank, Yapı Kredi, Bank Asya, TEB, Garanti, Şekerbank, Albaraka, Kuveyt Türk, Ziraat, Finansbank, ING Bank, Abank.

Kredinin nasıl alınacağını açıkladıktan sonra gelelim kentsel dönüşüm kredi oranlarına. Mortgage kredisinden daha uygun olan kentsel dönüşüm kredisinin faiz oranı, güncel mortgage aylık faiz oranından 0.35 çıkarılarak bulunabiliyor. Diyelim ki, hali hazırda mortgage aylık faiz oranı yüzde 0.85 olsun. 0.35 çıkarıldığında bulunan yüzde 0.50 kentsel dönüşüm kredisinin faiz oranı olur.

Kentsel dönüşüm kredisi ne kadar?

Kentsel dönüşüme girmiş binadaki mülk sahipleri mevcut her Bağımsız bölüm için en fazla 100 bin lira kentsel dönüşüm kredisi kullanabilirler. 1 Hak sahibi enfazla 5 bağımsız bölümü için 500 bin lira  Kentsel Dönüşüm Kredisi kullanabilir.