Kentsel dönüşüm sürekli gündemde olmalı

Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı’nda konuşmacı olan İNDER Başkan Vekili Engin Keçeli, kentsel dönüşümün Türkiye'nin ana gündem maddelerinden biri olması gerektiğini söyledi.

İNDER (İstanbul İnşaatçılar Derneği) organizasyonuyla hayata geçen Kentsel Dönüşüm Çözümleri Konferansı’nda bir araya gelen akademisyenler, proje geliştiriciler, arsa sahipleri, kamu temsilcileri ve hukukçular; kat karşılığı iş yapım sözleşmeleri ve modelleri, finansman ve hukuk süreçleri, teminat ve uzlaşma çözümlerini ele aldı. Konferans konuşmacıları dönüşümü finanse etmek için yapılması gereken kat karşılığı anlaşmaları; kat karşılığı oranı, arsa sahiplerine verilecek daire büyüklüğü, mevcut yapılaşma ve mevcut imar hakkı, teminatlar ve takyidatlar başlıklarıyla dile getirdi. Ayrıca dönüşüme konu olan projenin bulunduğu bölgedeki yoğunluk artışı, plan tadilatı, yüklenici seçimi, bakanlığın ve belediyelerin uygulamaları da konunun muhataplarına aktarıldı. İNDER Başkan Vekili ve Seba İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Engin Keçeli, konferansı değerlendirerek, kentsel dönüşümün  Türkiye’nin ana gündem maddeleri arasında olması gerektiğini söyledi. Keçeli, “Kentsel dönüşüm konusu da her zaman gündemde olmalı. Sürekli diri ve gündemde tutmamız lazım. İNDER Genel Başkan Vekili olarak bu konuya ciddi şekilde hazırlandığımızı söyleyebiliriz. Önümüzdeki yıl 2017 İNDER’in 50. Kuruluş yıldönümü olacağı için önümüzdeki yıl daha çok gündemde tutacağız. Özellikle kentsel dönüşümü ülkenin 2. ya da 3. gündem maddesi yapmamız lazım” dedi.


Bakan sektöre kulak veriyor
Konferansta elde edilen sonuçların bakanlığa iletileceğini belirten Keçeli, Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın sektörün sorunlarına son derece duyarlı olduğunu belirtti. “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bakanla beraber sektörün sorunlarına çok fazla kulak veriyor. Belediye  başkanlığından gelme bir bakan olduğu için bu işi de çok iyi biliyor. Bu sebeplerle zaten takip halindeler. Bizim buradan çıkaracağımız sonuçlar da kendilerine ulaştığında mutlaka en iyi şekilde değerlendireceklerdir” diyen Keçeli, Seba İnşaat olarak kentsel dönüşüm çalışmalarına da devam ettiklerini söyledi. Seba İnşaat 1994’ten beri kentsel dönüşüm projeleri yapıyor ve binaları en az 100 yıl dönüşmeyecek şekilde inşa ediyor. Şu anda da 3 kentsel dönüşüm projesi olan Seba İnşaat Kağıthane Cendere’de, Tarabya’da ve Etiler’de proje yapıyor.

Firma Bilgisi: inder