“Kentsel dönüşümde vatandaş zafer kazandı”

Avukat Ali Güvenç Kiraz, Anayasa Mahkemesi'nin kentsel dönüşüm hükmünü iptal etmesine vatandaşın zaferi olduğunu söyledi

“Kentsel dönüşümde vatandaş zafer kazandı”

01 Mart 2014 / emlakwebtv
Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz Anayasa Mahkemesi'nin kentsel dönüşüm hükmünü iptal etmesini vatandaşın zaferi olarak yorumladı.

“Bu karar haklı mücadelemize çok büyük bir hukuk desteği oldu”
Kiraz, “Anayasa Mahkemesi'nin idari yargıda açılacak olan davalarda yürütmenin durdurulması kararı verilemeyeceğine yönelik yasa hükmünü iptal etmesi Gayrimenkul Hukuku Derneği olarak aylardır verdiğimiz haklı mücadelemize çok büyük bir hukuk desteği olmuştur” dedi.

Kiraz, konuşmalarına şöyle devam etti: “Yasa ilk çıktığında gerek görsel gerekse yazılı basında çok ağır eleştirilerek maruz kalarak ‘yürütmenin durdurulması kararı idari yargı hakiminin hakkıdır alamazsınız’ eleştirilerimiz böylece en yüksek mahkeme tarafından karşılık bulmuş oldu.”

“Kentsel dönüşüm vatandaşın hakkını çiğnememeli”
Kentsel dönüşümün vatandaşın hakkını çiğnemeden yoluna devam edilmesi gerektiğini söyleyen Kiraz, “Kentsel dönüşüm yasasının bundan sonra 2/3 ile ilgili adaletsizliği de giderilerek insanların mülkiyet hakkı çiğnenmeden yoluna devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Ancak bu hali ile devam edildiği takdirde yasa nasıl Sulh Hukuk Mahkemeleri vatandaş isyanına karşılıksız kalmayarak delindiyse ciddi sıkıntıları ile önü kesilecektir. Can güvenliğine her şeyden fazla önem vermekle beraber insanların mülkiyet haklarının korunması düşüncesinde olduğumuzu bunları engelleyen yasalara karşı olduğumuzu bir kez daha belirtiyor Anayasa Mahkemesi'nin kararını desteklediğimizi bildirmek istiyoruz” diye konuştu.