Kentsel dönüşüme komşu semtleri bekleyen tehlike

Kentsel dönüşüm çalışmalarının yürütüldüğü merkezlere komşu konumda bulunan semtleri uyaran uzmanlar, binaların yıkılması ve toprağın kaldırılmasıyla açığa çıkan kemirgenlere karşı önlem alınması gerektiği uyarısında bulunuyor

Kentsel dönüşüme komşu semtleri bekleyen tehlike

Başta İstanbul olmak üzere ülkenin dört bir tarafından yürütülen kentsel dönüşüm çalışmaları, hijyen ve çevreye yayılan kemirgenler sorununu gündeme getirmeye başladı. Uzmanlar, toprağın kalkması ve binaların yıkılması sonrasında çevreye yayılan ve en yakın binalara yerleşme eğilim taşıyan haşere ve kemirgenlere karşı, önlem alınması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Haşere ve kemirgenlere karşı
Konuyla ilgili bir açıklama yapan ISS Haşere Kontrol ve Bitki Bakım Hizmetleri Direktörü Tuncay Turaman, kentsel dönüşümün yaşandığı bölgelerde, fare, sıçan gibi kemirgen probleminin doğma eğilimi taşıdığını söyledi. Çalışmalar sırasıda etrafa dağılan kemirgenlerin çevre binalara zarar verdiğini vurgulayan Turaman, eski binaların izbe yerlerine ve binaların kanalizasyon hatları içinde yer alan bu canlıların, en yakınlardaki binalarda sorun yaratmaya başlayacağı uyarısında bulundu.

 

Kentsel dönüşüme komşu semtleri bekleyen tehlike

 

Nerede dönüşüm varsa, orada kemirgen problemi vardır
Kentsel dönüşümün yaşandığı semtlerde potansiyel bir kemirgen problemi olduğuna dikkat çeken Turaman, proaktif çalışmalarla bu sorunun kontrol altında tutulması gerektiğini belirtti. Turaman, çalışmaların öncelikli olarak yıkımı gerçekleştirilecek binalardan başlayarak sürdürülmesi gerektiğini tavsiye ederek:  

"Bunun için ortamda bulunan aktivitenin yok olması veya en aza indirilmesi için çalışmalar yapılır. Aynı anda yıkımı yapılacak binaya en yakın yerde bulunan yerleşim alanlarını korumak içinde kemirgenlerin risk oluşturabileceği bölgelere kemirgen yem istasyonları kurarak yıkım sonrası açığa çıkan kemirgenlerin eliminasyonu sağlanır..." dedi. 

ISS hakkında
1901 yılında Danimarka'da kurulan ISS günümüzde 50'den fazla ülkede 530 binin üzerindeki çalışanıyla hizmet vermeyi sürdürüyor.