Kentsel dönüşümün sonuçlarını alıyoruz!

TOKİ BAşkanı Mehmet Ergün Turan, kentsel yenileme programı kapsamında 283 bin konutun dönüşüme tabi tutulduğunu söyledi

Kentsel dönüşümün sonuçlarını alıyoruz!

Bugüne dek kentsel yenileme programı kapsamında 283 bin 20 konutluk gecekondu ve kentsel dönüşüm çalışması yapıldığını belirten TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan: '128 bölgede yaklaşık 65 bin konutun inşası tamamlandı.' dedi. Turan bu zamana dek 334 proje gerçekleştirildiğini ve 226 bölgede 103 binin üzerinde konutluk ihale çalışması yapıldığını söyledi.

Dönüşümün kaçınılmaz zorunluluğu
TOKİ Başkanı Turan, kentsel dönüşümün özellikle deprem riski taşıyan bölgelerde kaçınılmaz olduğunu belirterek, bu bölgelerdeki 18 milyona yaklaşan konutun 5.3 milyonunun da dönüşüme ihtiyaç duyduğunu söyledi. 18 milyonluk rakam içerisinde 3 milyonunun 2023 yılına kadar 50 yaş ve üzeri statüsünde değerlendirileceğini de belirten Turan: ' Bundan kaçış yok. Kentsel dönüşüm hızlanacak. Ülkemizin kendine özgü ihtiyaç, imkan ve tecrübeleri de seferber edilecek. ' şeklinde konuştu. 

Uşak dönüşüme hazır
Uşak Belediyesi ile TOKİ arasında imzalanan protokol kapsamında başlayan 'Uşak Merkez Kentsel Yenileme Projesi'ne de değinen Turan, bölgede 216 adet konut inşa edildiğini, bunu takip eden süreçte de bin 51 konut, 126 işyeri, 750 kişilik cami, 24 derslikli ilköğretim okulu ve sağlık ocağı inşaatlarına geçileceğini vurguladı.