Keşfedilmeyi bekleyen 9 cennet

Keşfedilmeyi bekleyen 9 cennet

Doğudan batıya, kuzeyden güneye tarihi, doğası ve kültürü ile öne çıkan Türkiye'nin keşfedilmeyi bekleyen birçok yeri var. Tatilini yeni yerler keşfederek geçirmek isteyenler için keşfedilmeyi bekleyen 9 cenneti derledik. İşte onlar... 

Kuyucak Köyü - Isparta

Keşfedilmeyi bekleyen 9 cennet
Isparta'nın Keçiborlu İlçesine bağlı Kuyucak Köyü'nde görsel bir şölen sunan mor lavanta tarlalalarını görebilirsiniz. Her yıl Haziran sonundan Ağustos başına kadar süren lavanta tarlaları görenlerin hayran kalmasına sebep oluyor. Turizmin olmadığı köyde konaklama tesisi de bulunmuyor. Köy halkı gelen ziyaretçilere lavanta tarlalarını gezdirip, köy kahvesinde çay ikram ediyor. Kuyucak köyü keşfedilmeyi bekleyen Türkiye'nin cennet köşelerinden bir tanesi. 

 

Selimiye - Muğla

Keşfedilmeyi bekleyen 9 cennet
Marmaris'in saklı cenneti Bozburun Yarımadası'nda bulunan Selimiye, tipik bir Ege köyü. Marmaris'ten sonra dönemeçli yollardan geçerek gidilebilen köyde, çarşaf gibi denizin tanıdı çıkarabilirsiniz. Sahildeki lokantalarda deniz ürünlerinden tadabilir, Bozburun ve Söğüt köylerini gezebilirsiniz. 

 

Kars 

Keşfedilmeyi bekleyen 9 cennet
Türkiye'nin en doğusunda olan Kars'ı herkes bilir ama turizm potansiyelini bilen çok az kişi vardır. Kent merkezindeki Kars Kalesi, Kümbet Camii ve Kars Arkeoloji Müzesi'nin dışında, Rus işgalinden kalan etkileyici mimariye sahip çok sayıda tarihi bina vardır. Kars aslında Türkiye'nin bilinmeyen doğal güzellikteki yerlerinden bir tanesi. 

 

Taraklı - Sakarya

Keşfedilmeyi bekleyen 9 cennet
Yeşil tepelerin arkasında bir vadide yer alan Taraklı, İstanbul ve Ankara'ya 200 kilometre uzaklıkta bulunuyor. İlçenin en önemli özelliği ise geleneksel Osmanlı mimarisini yansıtan 3 katlı evler. 

 

Maçahel Yaylası - Artvin 

Keşfedilmeyi bekleyen 9 cennet
Artvin'in Borçka ilçesinden yer alan Maçahel Yaylası, hem Türkiye hem de Gürcistan sınırları boyunca uzanıyor. Türkiye'de kalan kısma Yukarı Maçahel deniliyor. Zorlu yollardan ulaşılan vadiye vardığınızda karşınıza nefes kesecek güzellikte, yeşilin her tonunun olduğu bir manzara çıkıyor. Maçahep Yaylası, doğal güzelliklerden bir diğeri. 

 

Karaburun - İzmir

Keşfedilmeyi bekleyen 9 cennet
Ege Denizi boyunca uzanan, virajlı yolları sayesinde keşfedilmemiş ve yakın çevresindeki Çeşme, Urla, Seferihisar ve Foça gibi turistik yerlerin aksine kitle turizminden korunmuş olan Karaburun, zeytin ağaçları, turkuaz renkli koyları ve taş evleri ile huzurlu bir tatilin kapılarını aralıyor. 

 

Han - Eskişehir

Keşfedilmeyi bekleyen 9 cennet
2040 kişilik nüfusa sahip olan Han ilçesini birçok Eskişehirli bile bilmez. Eskişehir'den yola çıkılarak 1 saatlik araba yolculuğu ile ulaşılan Han ilçesi, Frig Vadisi'nin tam kalbinde bulunuyor. Han'a gittiğinizde, önce sokaklardaki taş evleri gezebilir, sonra meydandaki kahvede çay için yerli halkla sohbet edebilirsiniz. Eskişehir'in Han ilçesi, tarihi yapıları ile öne çıkıyor. 

 

Birgi Köyü - İzmir

Keşfedilmeyi bekleyen 9 cennet
Osmanlı mimarisinin en iyi korunduğu yerlerden olan İzmir Ödemiş ilçesine bağlı Birgi Köyü, sadece Türkiye'de değil, bulunduğu bölgede bile çok az kişi tarafından biliniyor. Birgi Köyü, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alıyor. 

 

Hatay 

Keşfedilmeyi bekleyen 9 cennet
Gezilip görülecek ve tadılacak lezzetler açısından zengin olan Hatay, turizmden hak ettiği payı alamayan şehirlerden. Hatay'a gittiğinizde, merkezdeki Kurtuluş Mahallesi'nin sokaklarında eski binaların arasında yürüyün, Sarımiye Camii, Türk Katolik Kilisesi ve Havra'yı görün.