Kira artışı döviz söz konusu olunca ne olur?

Kiralar TL olarak ödendiği gibi döviz bazında da ödenebiliyor. Peki kira artışı döviz söz konusu ise nasıl hesaplanıyor?

Kira artışı döviz söz konusu olunca ne olur?

Bilindiği üzere 1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Borçlar Kanunu'nda konut kiralarına yapılacak zam oranları yeniden belirlenmişti. Kanuna göre, kiraların ne kadar zam göreceği enflasyon rakamları baz alınarak hesaplanmaya başlanmıştı. Yani, kira sözleşmesi dolanlar, kira zam oranlarını her ayın başında açıklanan Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre hesaplıyorlardı. Ancak 2 ayrı yıllık ÜFE oranları olduğu için bu noktada bir belirsizlik hakimdi. Çünkü ilgili kanunda hangi ÜFE oranlarının baz alınarak kira zamlarının belirleneceği belirtilmemişti. Nihayet, TÜİK bu belirsizliği ortadan kaldırarak, kira artış oranında '12 aylık ortalamalara göre değişimin değil, bir önceki yılın aynı ayına göre değişimin baz alınacağını belirtmişti. Yani sizlerde, kira zam oranınızı belirlerken, yukarıdaki örneklerde olduğu gibi ÜFE'de bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde değişim oranı esas alacaksınız.

TL bazında kira artış oranı hesaplamasının nasıl yapılacağını yukarıda belirttik. Şimdi gelelim döviz bazındaki kiraların zam hesaplamasına. Kira artışı döviz baz alındığında 5 sene geçmeden değişikliğe uğratılamıyor. Yani kira bedeli döviz olarak belirlenmişse, kanunen 5 sene geçmedikçe kira bedelinde değişiklik yapılamıyor.