Kira artışı hesaplaması nasıl yapılır?

Kira artışı ve hesaplamaları ile ilgili detaylı bilgileri haberimiz içerisinde inceleyebilirsiniz

Kira artışı hesaplaması nasıl yapılır?

Kira; bir konutun, bir mülkün veya taşıt gibi herhangi bir şeyin belli bir bedel karşılığında, bir süre için sahibi tarafından başkasına verilmesine denir. Kira artışı; kiralayan ve kiracı istedikleri şekilde belirleyebilir. Eğer kiralayan ile kiracı arasında yazılı-geçerli sözleşme yoksa, kira artış oranı belirli değilse, Yeni Borçlar Kanunu’nun 344‘üncü maddesine göre; konut kiralarının yenileme dönemlerinde belirlenecek artış, hakim tarafından bir önceki kira yılının Üretici Fiyatları Endeksi’ndeki (ÜFE) artış oranını geçmeyecek şekilde belirlenir. Genelde bu durumlarda mahkeme TÜİK’ten bir önceki kira döneminde ÜFE’deki artışın ne olduğunu sorar. Ve de buna göre, hakim ÜFE artışını geçmeyecek bir kira artışını belirler.

Kira hesaplama 2014’te “kira artış oranı nasıl hesaplanır?” sorusunu şöyle açıklayabiliriz:
Kira sözleşmelerinde ev sahibi, kiracısına belli oranda zam yapma hakkı olup, kiracılık ilişkilerinin düzenlediği Borçlar Kanunu’na göre kira zammı üretici fiyat endeksi ile belirleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre;

Konut kira artış hesaplamalarında bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranının baz alınması gerekiyor. 3 Temmuza 2014 tarihinde açıklanan enflasyon rakamlarına göre, kira bedelinde yapılacak artış yüzde 9,75 oranından yüksek olamıyor. Kira artış oranı hesaplaması şöyle:

Kira bedeli 1.500 TL olan kiracıya ne kadar zam yapılır?
Kira bedeli: 1.500 TL
Yıllık zam oranı: Yüzde 9,75
Yıllık zam bedeli: 146,25 TL
Zamlı kira bedeli: 1.646,25 TL

Kira artışı neye göre yapılır?
Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranının baz alınması gerekiyor. 3 Temmuza 2014 tarihinde açıklanan enflasyon rakamlarına göre, kira bedelinde yapılacak artış yüzde 9,75 oranından yüksek olamıyor.