Kiracı evden nasıl çıkarılır

Kiracınızdan memnun değilsiniz ve evinizden ya da işyerinizden çıkarmak istiyorsunuz. Peki kiracı evden nasıl çıkarılır? işte yanıtı

Kiracı evden nasıl çıkarılır

Kiracınızdan memnun değilsiniz ve evinizden ya da işyerinizden çıkarmak istiyorsunuz. Peki kiracı evden nasıl çıkarılır? Borçlar Kanunu bu konuda kiracı ile mal sahibi arasındaki hakları düzenliyor. 

Kanuna göre kiracı geçerli bir neden olmadan tahliye edilemiyor. Kiracıyı çıkarmak için iki seçenek bulunuyor. Bunlardan bir tanesi bildirim yolu ile tahliye diğeri ise dava yolu ile tahliye. Bildirim yolu ile kiracı evden nasıl çıkarılır? yanıtlayalım.

Bildirim yolu ile kiracı, belirli süreli sözleşmelerin süresinin bitiminden en az 15 gün öncesine kadar bildirimde bulunmadıkça sözleşme aynı koşullarda 1 yıl uzamış sayılır. Kiraya veren buna dayanarak sözleşmeyi sona erdiremez. Fakat 10 yıllık uzama süresi sonunda mal sahibi, süreyi izleyen her uzama yılının bitiminden üc ay öncesine kadar bildirimde bulunarak sözleşmeyi sona erdirebilir. 

Dava yolu ile ise kiracının aynı ilçe ya da belde belediye sınırları içerisinde oturmaya elverişli bir konutunun olduğunun öğrenilmesi, kira bedelinin ödenmemesi üzerine iki haklı ihtarda bulunulması ve tahliye taahhütnamesinin verilmiş olması gibi durumlarda dava yolu ile kiracı evden çıkarılır. 

Kiracı evden nasıl çıkarılır? sorusunu sizler için yanıtladık. Kiracınızı evinizden tahliye etmek istiyorsanız uzman bir avukata danışarak, hukuki sınırlar içerisinde yapabilirsiniz.