Kiracı kirayı ödemezse ne yapılır, nasıl çıkarılır?

Evinizi kiraya verdiniz fakat kiracınız borcuna sadık kalmadı. Bu durumda ‘kiracı kirayı ödemezse ne yapılır ya da nasıl çıkarılır’ sorularına verdiğimiz yanıtları okuyun.

Kiracı kirayı ödemezse ne yapılır, nasıl çıkarılır?

Ev sahipleri her ay düzenli bir ek gelir elde etmek için evlerini kiraya verebiliyor. Fakat gelir elde etme isteğiyle kiraya verilen evlerde oturan kiracılar borçlarını her zaman ödemeyebiliyor. Bu gibi durumlara sıkça rastlandığı gibi her iki taraf için de sıkıntılı bir süreç içine yaşatabiliyor. Sizin de kiracınız kirasını ödemiyorsa atmanız gereken adımları sırasıyla açıkladık.

Kiracı kirayı ödemezse ne yapılır ya da nasıl çıkarılır?

Kiracı kira borcunu kira sözleşmesi olsun ya da olmasın, belirlenen dönemlerde ödemezse, ev sahibinin atacağı adımlar var. Bu adımlardan ilki, ev sahibinin noter üzerinden 1. İhtarnamesini çekerek, borcun 30 gün içerisinde ödenmesini istemesidir. Eğer bu süre zarfında da kiracı kirasını ödemezse, bu durumda ev sahibi 2. Haklı ihtarnameyi çeker ve 1 yıl içerisinde 2 haklı ihtardan dolayı ev sahibi kiracıya karşı tahliye ve borcun ödenmesi için dava açma hakkına sahip olur.

Tabii kiracının borcunu ödemediği durumlarda yapılacak bir şey daha var. O da, icra takibini başlatmak. Bunun için ev sahibi icra dairesine gider ve kira borcunun ödenmesi için icra takibi başlatabilir. Bu durumda kiracı icra takip belgesinin kendisine ulaşmasından sonra itiraz edebilir, borcu ve yasal faizlerini ödeyip icra takibini durdurabilir. Ancak kiracı 7 günlük süre zarfında itirazda bulunmaz veya 30 gün içerisinde kirasını ödemezse ev sahibi tahliye için dava açabilir. Ayrıca borcunu da haciz yoluyla alabilir.