Kiracısı olan ev almak

Kiracısı olan ev satın alındığı zaman, yeni ev sahibi olarak en geç 6 ay sonra tahliye için ihtarname çekebiliyorsunuz.

Kiracısı olan ev almak

Kiracısı olan ev satın alındığı zaman, yeni ev sahibi olarak en geç 6 ay sonra tahliye için ihtarname çekebiliyorsunuz. Kira kontratı bitmeden , ev sahibi kiracısı olan evi size satıyorsa tahliye için en geç 6 ay sonra ihtarname çekebilirsiniz. Eğer bu ihtarnameyi çekmezseniz kira kontratı aynı haliyle devam ediyor. Ev sahibi değişse bile kira kontratı aynı şekilde devam ediyor. İşte kiracısı olan ev almak durumunda karşılaşılan sorunlar...

Eve acil ihtiyacınız olduğunu kanıtlayın
Kiracısı olan ev almak
durumunda, evin yeni sahibi, satın aldığı evde oturan kiracıya ihtar çektirden 6 ay sonra kiracı evi boşaltmıyorsa, 6 ay önce ihtarname çektiğini ispatlamak kaydı ile dava açabiliyor. Ev sahibi satın almış olduğu eve acil ihtiyacı olduğunu mahmekeye kabul ettirmek zorundadır. Ev sahibinin aynı belediye sınırları içerisinde başka bir ev varsa, mahmekeye yeni aldığı eve acil ihtiyacı olduğunu kabul ettirmekte zorlanır. Böyle bir durumda mahkeme ev sahibinin talebini reddeder. 

 

Kiracısı olan ev almak

 

Kiracının haklarını koruyan yasalara göre ise kiracı kontratı bitmeden evden çıkmak isteyebilir. Kira kontratı bitiş tarihinden en geç 15 gün öncesine kadar sözleşme yenilenmesini istemediğini ev sahibine bildirmelidir. Aksi durumda kiracının sözleşme bitmeden evden çıkma hakkı olmuyor. Fakat ev sahibi ve kiracı sözleşmenin erken bitirilmesi konusunda anlaşırsa, kiracı evi tahliye edebiliyor. Anlaşamadıkları durumlarda ise kiracı sözleşme bitimine kadar kiraları ödemek zorunda oluyor. Kiracısı olan ev satın almak bazı dezavantajları da beraberinde getiriyor.