Kiracısı olan ev satın almak!

‘Kiracısı olan ev satın almak’ başlığı altında konuyla ilgili merak ettiklerinizi yanıtladık.

Kiracısı olan ev satın almak!

Kiracının oturduğu bir ev satın aldınız ve kiracıyı kısa süre içerisinde çıkarmak istiyorsunuz. Bu gibi durumlarda atılacak bazı önemli adımlar var. İşte 'kiracısı olan ev satın almak' hakkında merak edilenler.

Öncelikle belirtelim ki, kiracısı olan bir ev satın aldığınızda, kiracı ile önceden yapılmış kira sözleşmesinin tüm hükümlerini de devralmış oluyorsunuz. Ancak siz kiracıyı bir an önce çıkartmak istiyorsanız yapmanız gerekenleri de bilmeniz gerekiyor. İlk adımınız, konutu satın aldığınız tarihten itibaren bir ay içerisinde kiracıya durumu ihtarname ile bildirmek olmalı. Bu kesinlikle atlanmaması gereken bir adımdır. Bu durumda satın alma tarihinizden sonraki 6 ay içerisinde kiracıya tahliye davası açma hakkına sahip oluyorsunuz.

Barınma ihtiyacı varsa hemen çıkarılır

Kiracısı olan bir konutu satın aldınız fakat bu eve barınma açısından ihtiyacınız var diyelim. Yani evi yatırımlık değil, oturumluk aldınız. Bu durumda barınma ihtiyacınızı karşılamak amacıyla kiracıyı 45 gün içerisinde çıkartma hakkına da sahipsiniz demektir. Tabi bunun için bir şart var. O da, aldığınız konutun bulunduğu il ve ilçe sınırlarında aynı ihtiyacı karşılayacak türden bir başka gayrimenkulünüzün olmamasının gerekliliği. Eğer satın aldığınız konuttan başka oturacağınız bir konutunuz yoksa, bunu noterde özel olarak belirterek kiracının 45 gün içerisinde tahliyesini isteyebiliyorsunuz.