Kızlar Manastırı nerede?

Kızlar Manastırı, çeşitli odalar, aşhaneler, çan kulesi, misafirhane, havuz ve iki kiliseden oluşuyor

Kızlar Manastırı nerede?

Trabzon iline bağlı Boztepe’de bulunan ve Boztepe’yi doğu ve güney yönlerinden çevreleyen Kızlar Manastırı oldukça büyük, geniş bir yapı topluluğu şeklinde. Aslında manastıra “Panagia Thaoskepastos” yani “Tanrı’nın koruduğu” ismi verilmiş. Manastır kale görünümünde, şehre hâkim bir konumda yer alıyor. 1349 – 1390 yıllarında hüküm süren İmparator III. Aleksios’un öncülüğünde yapılmış, birkaç defa onarılmış ve son şeklini 19. Yüzyılda almıştır. 

 

 

Kızlar Manastırı nerede?

 

 

Kızlar Manastırı, çeşitli odalar, aşhaneler, çan kulesi, misafirhane, havuz ve iki kiliseden oluşuyor. Bunun yanı sıra manastır içine ek kiliseler de bulunuyor.

 

 

Kızlar Manastırı nerede?

 

 

Manastırın girişi güneydedir ve kesme taştan yüksek duvarları var. İlk girişte misafirhane bulunuyor. Avlunun güneyinde içinde kutsal su bulunan bir kaya kilisesi yer alıyor. Bu kilisenin duvar fresklerinde şu anda neredeyse tanınmayacak kadar bozulmuş olan İmparator III.Aleksios’un karısı Thodora’nın ve annesi Firene’nin resimleri bulunuyor.  Ayrıca bu bölümde birkaç tane de hücre yer alıyor. 

 

 

Kızlar Manastırı nerede?

 

 

Kızlar Manastırı'nın arka bahçesindeki diğer kilise 1830–1879 yıllarında Başpiskopos Konstantin tarafından yapılmış. Burada İmparator Aleksios’un oğlu, Andronikos ile Manvel gömülü.

 

 

Kızlar Manastırı nerede?

 

 

Kızlar Manastırı nerede?
Trabzon’un Boztepe mahallesinde bulunan Kızlar Manastırı, şehre hakim bir konumda yer alıyor.