Konut hesabı nasıl açılır?

Ev sahibi olmayanlar için geliştirilen konut hesabı nasıl açılır? İşte yanıtı...

Konut hesabı nasıl açılır?

3 ay içerisinde başlaması beklenen konut hesabının nasıl açıldığı vatandaşlar arasında en çok sorulan ve merak edilen sorulardan. Konut sahibi olmak isteyen ve olamayanların ev sahibi olmasını kolaylaştırmayı hedefleyen uygulamada ilk devlet desteği 2019 yılında yapılacak. Peki, konut hesabı nasıl açılır? 

Konut hesabı nasıl açılır? 
Konut hesabı açabilmek için öncelikle banka ile anlaşmak ve o bankaya para yatırmak gerekiyor. Hesaba yatırılan para 5 yıl boyunca hesapta tutuluyor ve 5'inci yılın sonunda kullanılabiliyor. Kullanıldığında ise devlet yüzde 15 destek veriyor. 

200 bin TL biriktirdiğinizde devlet 30 bin TL,
100 bin TL biriktirdiğinizde ise devlet 15 bin TL destek veriyor. 

5 yıl için para yatırıp 3'üncü yılın sonunda konut satın almak isterseniz ise kademeli teşvik uygulanıyor. Kademeli destek uygulamasına göre 5 yıl için yüzde 15, 4 yıl için yüzde 13, 3 yıl içinse yüzde 10 devlet desteği veriliyor. 

Konut hesabı uygulamasında kimler yararlanabilir? 

Konut hesabı açabilmek için T.C. vatandaşı olmak gerekiyor. Daha öncesin konut sahibi olunmaması gerekiyor. İkinci ev almak isterseniz ise konut desteğinden yararlanamıyorsunuz. Konut desteğine hak kazanabilmek için yurtiçi mevduay ya da katılım bankalarına konut hesabı açtırmaknız gerekiyor ve konut edinim tarihine kadar 3 yıl düzenli ödeme yapmalısınız. Şartlara uygun katılımcılara konut edinim tarihin itibariyle toplam tutarım yüzde 20'sine kadar devlet katkısı ödemesi yapılıyor. Devlet katkısı azami tutar 15 bin TL. Devlet katkısı, hak sahibine hesabın bulunduğu banka aracılığı ile ödeniyor.