Konut kredileri, Kasım 2012 seviyesine döndü

Konutkredisi.com.tr’nin raporuna göre, yılın ilk yarısında tarihi dip seviyeleri gören faiz oranları FED’in açıklamalarından sonra artışa geçerek %10 seviyesine yaklaştı

Konut kredileri, Kasım 2012 seviyesine döndü

20 Ağustos 2013 / emlakwebtv
Konutkredisi.com.tr, kredi piyasasına dair çarpıcı analiz ve yorumlar içeren 2013 2. çeyrek ‘Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu’nu yayımladı. Rapora göre yılın ilk yarısında tarihi dip seviyeleri gören faiz oranları FED’in açıklamalarından sonra artışa geçerek %10 seviyesine yaklaştı.

Konutkredisi.com.tr tarafından konut kredisi talep ve kullandırım verileri analiz edilerek hazırlanan raporun 2013 ikinci çeyrek raporu dikkat çekici sonuçlar içeriyor rapora göre, haziran ayı sonu itibariyle konut kredilerinde büyüme oranı yıllık yüzde 30 olurken, 2013 2. çeyreğinde refinansman talebi 1. çeyreğe göre %65 artış gösterdi. Mayıs ayında her 3 kredi başvurusundan 1’i yapılandırma için gerçekleşti.

Konut Kredisi Piyasasına Bakış 2013 2. çeyrek raporundan öne çıkanlar başlıklar şöyle:
1. FED’in açıklamalarından sonra konut kredisi faiz oranları yıllık %10 seviyelerine yükseldi.
2013’ün ilk yarısında önemli ölçüde düşen konut kredisi faizleri, Haziran ayında Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) parasal genişlemeyi sonlandıracağına ilişkin açıklamaları sonrası hızlı bir yükselişe geçerek yeniden senelik %10 seviyesine yaklaştı.

2. Haziran ayı sonu itibariyle konut kredilerinde %30’luk bir büyüme gerçekleşti
Konut kredilerinin yıllık büyüme oranı Haziran sonu itibariyle %30’u yakaladı. Ancak GSYH’nin %6,4’ü seviyesine gelen konut kredileri hacmi hala Avrupa ortalamasına göre 8 kat küçük.

3. Eğitim düzeyi arttıkça satın alınmak istenen evin değeri de artıyor
Eğitim düzeyi lisans ve üzeri olan kişilerin satın almak istedikleri ev değeri ortalamaya göre %25 daha yüksek. 2013’de faizlerdeki düşüş ile birlikte eğitimi ilköğretim seviyesinde olanların talepteki payı arttı.

4. Katılım bankaları hızla büyümeye devam ediyor
Katılım bankaları, özel bankalar ve kamu bankalarına göre son 1 yılda 2 kat daha hızlı büyüdü.

5. Her 10 yaş artışıyla birlikte talep edilen konut değeri %10 artıyor
40 yaşa kadar her 10 yaş artışı ile birlikte talep edilen konut değerinin yaklaşık %10 arttığı görülüyor.

6. Konut fiyatlarındaki arz-talep makasının açılması konut satışlarında azalma beklentisi oluşturuyor
Düşen faizlerin etkisiyle 2013 başından beri yükselişte olan Tüketici Konut Fiyat Endeksi, Haziran ayında faiz artışlarının etkisiyle %4 düştü. Satıcıların talep ettikleri fiyatla tüketicinin ödemek istediği fiyat arasındaki makasın açılması konut satışlarında azalma beklentisine yol açtı.

7. 150 bin TL altındaki konutlar ilgi görüyor
Son bir senenin konut kredisi taleplerinin 4’te 3’ünü 150 bin TL altındaki konutlar için olan talep oluşturdu.

8. Her 3 kredi başvurusundan 1’i yapılandırma amacıyla yapıldı
2013 2. çeyreğinde refinansman talebi 1. çeyreğe göre %65 artış gösterirken, Mayıs ayında her 3 kredi başvurusundan 1’i yapılandırma için gerçekleşti.
Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Kurucu Ortalığı Onur Tekinturhan, “Haziran ayı ortalarında senelik %7-7,5 aralığına kadar inen konut kredisi faiz oranları FED’in parasal ekonomiyi genişletme ile ilgili açıklamalarından çok hızlı etkilendi. Açıklama sonrasında yükselişe geçen oranlar yıllık %10 seviyelerine geri döndü” dedi.

Tekinturhan: “Kısa vadede faizlerin yeniden aşağı inmesini beklemiyoruz”
Faizler düşükken refinansman talebinin arttığını ve düşük gelir gruplarının da kredi kullanabildiğini vurgulayan Tekinturhan, “Kısa vadede faizlerin yeniden aşağı inmesini beklemiyoruz. Bu dönemde ev almak isteyen kişilere konut fiyatlarındaki sezonsal artış öncesi hızlı davranmalarını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.