Konut kredisi alırken bu hatalara düşmeyin!

Ev sahibi olmak için konut kredisi alırken birçok unsura dikkat etmek gerekiyor. Siz de konut kredisi kullanmayı düşünüyorsanız, bu hatalara düşmeyin…

Konut kredisi alırken bu hatalara düşmeyin!

Konut kredisi alırken düşülen hataları sizler için araştırdık. İşte konut kredisi alma niyetinde olanların yapmaması gerekenler..

1- Hali hazırda Türkiye’de birçok banka konut kredisi veriyor. Hal böyle olunca kredi alırken tek bir bankada ısrar etmenin bir manası yok. Konut kredisi kullandıran bankalar arasında sıkı bir araştırma yapmak ve kendiniz için en uygun kredi seçeneğini bulmanız, ileride doğabilecek sıkıntılarında önüne geçer.

2- Bu madde de yukarıda açıkladığımız maddedeki husustan çok farklı değil. Konut kredisi alacakların, yıllarca işlerini yürüttüğünü banka dışındaki alternatiflere de bakması gerekiyor. ‘Kendi bankamdan başka bankadan kredi kullanmam’ demek, kişinin kendi daha uygun olabilecek seçenekleri göz ardı etmesi demektir.

3. Konut kredisi kullanırken yapılabilecek en ciddi hatalardan biri de, sadece faiz oranlarına bakmak. Oysa kredi kullanırken faiz oranları dışında pek çok masrafla da karşı karşıya gelinebiliyor. Kredi masrafları, vergiler, sigortalar vb giderler cebinizden çıkacak miktarı önemli ölçüde etkileyebiliyor. Bu nedenle konut kredisi almaya karar verenlerin yalnızca faiz oranlarına değil, diğer masraf kalemlerini de incelemesi gerekiyor.

4. Konut kredisi kullanacakların unutmaması gereken bir diğer hususta, kredi geri ödemesi. Kredi alacakların vade boyunca ödeme kabiliyetinin önceden hesap edilmesi, bütçede kredi taksitlerine yer açılması gerekiyor. Aksi takdirde ilerleyen zamanlarda kredi ödemekte güçlük çekilebilir ve bu bankayla arasında anlaşmazlık bile oluşturabilir.