Konut kredisi dosya masrafı ne kadar, nasıl geri alınır?

Konut kredisi kullanıcılarından alınan dosya masrafı ne kadardır ve bu masraf nasıl geri alınır? İşte yanıtı…

Konut kredisi dosya masrafı ne kadar, nasıl geri alınır?

Bankalar tarafından konut kredisi kullanan kişilerden alınan dosya masrafı bankadan bankaya göre değişiklik gösteriyor. Peki konut kredisi dosya masrafı ne kadardır?  

Yukarıda da belirttiğimiz gibi konut kredisi dosya masrafı bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Bankalar tüketicilerden ortalama olarak 500 ila 3 bin lira arasında değişen oranlarda konut kredisi dosya masrafı alabiliyor. Tabii bu oran kullanılan kredi miktarına göre de belirlenebilmekte. Yani kredi miktarı üzerinden belirli bir oran dosya masrafı olarak alınabilmekte.  

Konut kredisi dosya masrafı ne kadar, nasıl geri alınır?

 

Konut kredisi dosya masrafı ödemek zorunlu mu?

Konut kredisi kullanacakların bilmesi gereken şey ise, bankaların dosya masrafsız kredi alternatiflerinin de bulunduğu. Ancak hemen belirtelim, dosya masrafsız kredi seçeneğindeki faiz oranı, dosya masraflı seçenekteki faiz oranından yüksek olabiliyor.

Tabii konut kredisi kullanıcıların ödedikleri dosya masraflarını bankadan talep etme hakları da var. Konut kredisi dosya masrafı iadesi için öncelikle bankadan hangi ödemenin ne için alındığına dair bir belge talep ediliyor. Bu belge üzerinde ne kadar dosya masrafı ödendiği belirtiliyor. Bu masraf eğer 2.200,00 TL'nin altındaysa Tüketici Hakem Heyetine, bu sınırın üstündeyse dosya masraflarının iadesi için ise Tüketici mahkemelerine müracaat edilebiliyor. Aşağıda konut kredisi dosyam masrafı iadesi dilekçesine bir örnek görebilirsiniz:

............. Bankası A.Ş  Genel Müdürlüğüne

Talepte Bulunan : (İsim-TC Kimlik No-Adres-İrtibat Tel)

Konu   : Kredi masraflarının iadesi hakkında

Açıklamalar  :

Bankanızın .............. numaralı kredi müşterisiyim.

Bugüne kadar kullanmış olduğum her kredi işlemlerinde kredi-dosya masrafı ödemekteyim.

Yargıtay kararıyla; kredi-dosya masraflarının haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle bankanızdan bugüne kadar kullanmış olduğum tüm kredilerin;

a. Sözleşmelerini,

b. Ödeme planı ve ödeme dekontlarını,

c. Kredi kullandırılması için bankanızca yapılması gereken zorunlu masrafların ayrıntılı dökümlerini ve yapılan masrafın belgesini,

tarafıma mail veya adresime bankacılık kanunu çerçevesinde verilmesini talep ederim. Cevap verilmemesi halinde ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ve ilgili kurumlara şikayette bulunacağımı bildiririm.

Kullanmış olduğum kredilere ilişkin olarak On yıl geriye dönük olarak kesilen masraf ücretlerinin toplamının ödeme tarihlerinden itibaren yasal faizi ile tarafıma derhal iadesini, aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

 https://www.emlakwebtv.com/....

Ad, Soyad -İmza