Konut kredisi hacmi 185 milyar TL'yi aştı

Türkiye'de kullanılan yeni konut kredisi miktarı 2017 yılının ilk çeyrek döneminde, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 68 oranında yükseldi. Yılın birinci çeyrek döneminde toplam konut kredisi hacmi 185 milyar TL'yi aştı.

Konut kredisi hacmi 185 milyar TL'yi aştı

Türkiye genelinde konut kredisi kullanımı 2017 yılı genelinde hızlı bir yükselişe geçti. Kullanılan yeni konut kredisi miktarı 2017 yılının ilk çeyrek döneminde 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 68 oranında yükseldi ve 18.8 milyar TL düzeyine ulaştı. 

Konut kredisi hacmi 185 milyar TL seviyesini aştı

Türkiye Ekonomi Bankası - TEB'in katkılarıyla Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım ORtaklığı Derneği tarafından hazırlanan GYODER Gösterge Türkiye Gayrimenkul Sektörü 2017 2. Çeyrek Raporu'na göre, konut kredisi hacmi 2017 yılındaki ivmeyle birlikte önemli bir artış yaşadı. GYODER Gösterge'ye göre 2017 yılının ilk çeyrek döneminde 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yeni konut kredisi miktarı yüzde 68 oranında arttı ve 18.8 milyar TL düzeyine ulaştı. Yine 2017'nin ilk çeyrek dönemi bazında ortalama kredi tutarı yüzde 22.4 oranında artış gösterdi ve 140.000 TL düzeyine ulaştı. GYODER Raporunda: "Toplam  konut  kredisi  hacmi  ise  2017  yılı 1. Çeyrek  itibarıyla 185  milyar TL’yi aştı. Konut kredilerinin bireysel krediler içindeki payı hem bir önceki yılın aynı  dönemine göre  hem  de  bir önceki  çeyreğe göre  artarak yüzde 38,7  oldu. " ifadelerine yer verildi. 

Faizlerdeki düşüş devam ediyor

Konut kredisindeki faiz oranlarındaki düşüş eğiliminin 2016 yılının ikinci çeyrek döneminden bu yana sürdürdüğüne de dikkat çeken GYODER Gösterge, 2017 yılı Haziran ayı itibarıyla konut kredilerindeki aylık faiz oranının yüzde 0.93, bileşik faizlerin ise 11.78 seviyesinde gerçekleştiğine dikkat çekti. Raporda toplam bankacılık sektörü içinde Yerli Özel ve Yabancı Mevduat Bankaları sayısının da geçen yıla kıyasla yükseldiği belirlendi. 

Markalı konut projelerinde senedin ağırlığı sürüyor

Konut kredisi faiz oranlarındaki bu düşüşe ve kredi kullanımındaki yükselişe karşın markalı konutlardaki satışlarda "yürütülen kampanyaları" ağırlığını koruduğu görülüyor. GYODER Gösterge Raporu'na göre 2017 yılının ikinci çeyrek döneminde markalı konut projelerinden konut satan müşterilerin banka kredisi kullanım oranı yüzde 30.46'da kalırken, senetle alım oranının yüzde 51.58 olarak gerçekleştiği görülüyor. Vatandaşların yüzde 17.96'sının ise peşin alım gerçekleştirdiği belirlendi. 

Ofis kiralamalarında önemli artış

GYODER Gösterge Raporu'nun en önemli başlıklarından biri de ofis kiralamaları oldu. 2017 yılının 2. Çeyrek döneminde geçen yılın aynı dönemine kıyasla 2 katlık artışla 82 bin 774 metrekare seviyesine ulaşan ofis arzına dikkat çeken raporda yeni kiralamalarda da bir önceki çeyrek döneme kıyasla yüzde 19.3, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 72.5 oranında artış kaydedildiğine vurgu yapıldı. Yılın ikinci çeyrek döneminde 69 bin 571 metrekare toplam kiralama işlemi gerçekleştiğini belirten raporda, metrekare bazındaki anlaşmaların yüzde 53'lük kısmının Merkezi İş Alanı, yüzde 5'inin ise MİA Dışında kalan Avrupa Yakası'nda gerçekleştiği belirtildi. Raporda kiralama oranlarının yüzde 42'sinin Anadolu Yakası'nda gerçekleştiği de belirtilerek:

" Finansal anlamdaki olumlu gelişmelerin ekonomik büyümeyi    kısa   vadede  iyileştirmesi   beklenmekle birlikte bu  durumun özel  yatırımlarda da  yükselişe neden olması   umuluyor. Fakat  belirli bir oranda da  olsa devam  eden   döviz   kurlarındaki    dalgalanmalar   ve yüksek   işsizlik  seviyesinden  dolayı  kiraların   gelecek dönemlerde düşmeye devam etmesi bekleniyor." yorumu yapıldı.