Konut kredisi için kredi notu

Konut kredisi için kredi notu önemli midir? Kredi notunu belirleyen faktörler nelerdir? Merak ettiğiniz soruların yanıtlarını öğrenmek için tıklayın.

Konut kredisi için kredi notu

Kredi notu, kullanılmak istenen kredi türü hangisi olursa olsun, bankaların azami ölçüde önem verdikleri bir unsurdur. Nitekim kredi notu belirlenen miktarın altında olanların bankalardan kredi kullanması oldukça zor. Kredi notunu kısa ve net bir şekilde açıklamak istersek; bankaların size kredi verip vermemekte karar vermek için kullandığı bir kriterdir. Yani kredi kullanmak için başvurduğunuz banka öncelikli olarak sizin kredi notunuza bakar. Bunun icin de hem şu andaki net gelir hem de geçmis kredi (mortgage, tüketici kredisi, kredi kartı v.s.) bilgilerinizi kullanarak matematiksel bir sekilde hesaplanan kredi notunuza bakarlar. Ve kredi kullandırma kararı, bu analizden sonra verilir. Peki konut kredisi için kredi notu ne kadar önemli?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bankalar kredi türü ne olursa olsun kredi notuna bakarlar. Yani konut kredisi kullanırken de kredi notunuz oldukça önem arz ediyor. Tabii her banka kredi notuna ulaşabileceği gibi her zaman bu nota göre karar vermez. Bir banka kredi notunuz düşük dahi olsa size kredi vermeyi kabul edebilir. Bu yüzde kredi kullanırken birçok bankaya başvurmakta fayda var.

Kredi notunu belirleyen faktörler

Kredi notunu açıkladıktan ve önemini belirttikten sonra gelelim bir kredi notunu hangi faktörlerin belirlediğine. İşte o faktörler;

*Kredi kartı faturalarının düzenli ödenip ödenmediği,

*Kaç adet ve tipte banka hesabının olduğu,

*Gecikmiş ödemeler,

*Karşılıksız çek ve batık krediler,

*Banka ile kaç yıldır çalışıldığı,

*An itibariyle toplam borç miktarı.