Konut kredisi için şartlar nelerdir?

Konut kredisi kullanacakları ilgilendiren konut kredisi için şartlar nelerdir? İşte madde madde gerekli şartlar.

Konut kredisi için şartlar nelerdir?

Konut kredisi kullanacak kişilerin bazı şartlara sahip olması gerekiyor. Sizler için 'konut kredisi için şartlar nelerdir' sorusunun yanıtını madde madde araştırdık.

Kişinin Kredi Özgeçmişi: Mortgage almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi kredi notuyla ölçülür. Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması, karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlar.

Kişinin Toplam Geliri: Hemen hemen her banka sizin düzenli bir geliriniz olmasını ister. Düzenli geliriniz maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı olarak ifade edilir. Düzenli geliriniz ne kadar mortgage alabileceğinizi belirler.

Peşinat: Mortgage almak icin taşınmaz malın %10-25'i oranında bir parayı peşinat olarak bankaya yatırmanız gerekebilir. Bu peşinat oranı bankadan bankaya değişmektedir.

Taşınmaz Malın Özellikleri: Taşınmaz mal banka tarafından mortgage'a teminat olarak tutulduğu icin banka taşınmaz malda bazı özellikler arar. Gayrimenkuldeki bu ozellikler Değerleme (Eksper) Raporuyla saptanır. Değerleme Eksper) Raporu bir binanın inşaat kalitesini, fiziki durumunu ve tamirat gereksimini, bina ozelliklerini (ısıtma, kanalizasyon, v.s.), tapu kaydını, hisse payını ve piyasadaki yaklaşık degerini saptayan, yeminli bir uzman tarafindan hazırlanır. Hazırlanan rapora göre mortgage kredisi verilmektedir. Bazi bankalar iş yerlerine, tamire ihtiyacı olan binalara ve arsalara da kredi vermeye başlamıştır.