Konut kredisi komisyonu ödemek zorunda mısınız?

Konut kredisi kullanan kişilerin komisyon ödemek zorunda olmadıklarını biliyor muydunuz? İşte konut kredisi komisyonu hakkında detaylar…

Konut kredisi komisyonu ödemek zorunda mısınız?

Konut kredisi komisyonu, bankaların konut kredisi kullanan tüketicilerden aldıkları bir masraf. Bankaların bu masrafı almalarındaki amaç ise, faiz oranını düşürerek, toplam maliyeti azaltmak. Çok sayıda insanın merak konusu da, bankaya komisyon ödeme zorunluluğunun olup olmadığı. Peki konut kredisi komisyonu ödeme zorunluluğu var mı?   

Bu sorunun yanıtı çok net. “Hayır, zorunda değilsiniz.” Nitekim komisyon her kredi teklifinde olan zorunlu bir masraf değil. Eğer siz de konut kredisi kullanacaksanız, komisyon talep edilmeyen fiyat tekliflerini bankanızdan istemelisiniz. Aksi takdirde cebinizden daha fazla para çıkacaktır.  

Konut kredisi komisyonu ödemek zorunda mısınız?

 

Konut kredisi komisyonu ne kadar?

Yine de konut kredisi komisyonunun ne kadar olduğunu merak ediyorsanız söyleyelim. Konut kredisi komisyonu bankadan bankaya değişmekle birlikte, genel olarak kredi tutarının belirli bir oranı oluyor. Yani  kullandığınız kredi miktarının yüzde 1 veya yüzde 2’lik bir oranı olabiliyor.