Konut kredisi kullanımında büyük artış

TBB Başkanı Hüseyin Aydın, konut kredisi kullanımının, bireysel kredi türlerine kıyasla ciddi bir artış gösterdiğini söyledi.

Konut kredisi kullanımında büyük artış

Son yıllarda konut kredisi kullanımının diğer bireysel kredi türlerine kıyasla hızlı bir artış ivmesi gösterdiğini söyleyen Türkiye Bankalar Birliği Yönetim kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, 2015 yılı sonu itibarıyla stok konut kredisi kullanan kişi sayısının da 2 milyonu geçtiğini belirtti. 

Konut kredilerinde önemli artış
Türkiye Bankalar birliği Risk Merkezi'nin üye bankalar ve finansman şirketleri tarafından açıklanan konut kredisi bilgileri kullanılarak hazırlanan bilgi notundan derlenen bilgilere göre 2015 yılı sonunda stok olarak konut kredisi kullanan kişi sayısı 2.1 milyon olarak açıklayan Aydın, kredi dilimlerinin ise 75 bin TL ile 150 bin TL civarında olduğunu söyledi. Aydın vadelerin ise 6 yıldan 8 yıla kadar yükseldiğini söyledi. 

Yıllık bazda önemli artış
Yapılan açıklamaya göre 2009 ile 2015 dönemleri arasında konut kredi kullanım oranları yılda ortalam yüzde 25'lik artış yaşadı ve 148 milyar TL'yi buldu. Bu alandaki ortalama reel büyüme ise yüzde 16 düzeyinde gerçekleşti. 

2009 yılında 800 bin olan konut kredisi kullanan kişi sayısı 2015 yılında 2.1 milyona çıktı. Bu dönem içerisinde kredi miktarı ortalamasının da 51 bin TL'den 70 bin TL düzeyine yükseldiği görüldü. Kişi başına kullanılan ev kredisi miktarındaki artış ise 114 bn TL'ye yükseldi. Bu rakam 76 bin TL düzeyindeydi.