Konut kredisi kullanırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?

‘Konut kredisi kullanırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu’ sorusu kredi alacakların yaygın sorularından biridir. Emlakwebtv.com olarak bu merakınızı gidermek istedik.

Konut kredisi kullanırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Konut kredisi kullanacakların banka tarafından karşılarına çıkarılan masraflardan biri de, sigortalardır. Nitekim kredi alacakların cebinden çıkacak ödemeler sadece faiz oranlarıyla sınırlı değil. Kredi masrafları, vergiler ve sigortalar da ödeme kalemlerinin içerisinde yer alıyor. Sigortalar arasında da özellikle hayat sigortası, tüm kredi türlerinde zorunlu tutuluyor. Peki gerçekten konut kredisi kullanırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Öncelikle şunu belirtmemizde fayda var. Genel bilinenin tam tersi, konut kredisi kullanırken hayat sigortası yaptırmak zorunlu değil. Nitekim bunu 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’un 5. Maddesinde net bir şekilde görüyoruz; “Aksine bir teamül, ticari örf veya adet yoksa, satıcı bir mal veya hizmetin satışını o mal veya hizmetin kendisi tarafından belirlenen miktar, sayı veya ebat gibi koşullara ya da başka bir mal veya hizmetin satın alınmasına bağlı kılamaz.” Kanun maddesinde de görüldüğü gibi hayat sigortasını yaptırmanın bir zorunluluğu yok. Ancak banka hayat sigortasını yaptırmadığınız takdirde kredi kullanamayacağınız konusunda diretebilir. Bu durumda ise yapacağınız şey çok basit. O da, Tüketici Mahkemesi’ne başvurmak olmalı.

Neden hayat sigortası önemli?

Konut kredisi ya da diğer kredi türlerinde bankaların hayat sigortasını bir zorunlulukmuş gibi tüketicilerin önüne koymasının bir nedeni var. Çünkü hayat sigortası, kredi kullanan kişiye bir şey olması halinde borcun ödenmesini garantiler. Yani hayat sigortası, bankalar için verdikleri paranın geri ödemesini garantiliyor. Hal böyle olunca da bankalar hayat sigortasını bir zorunlulukmuş gibi tüketicilerin önüne seriyor.

Hayat sigortası maliyeti ne kadar?

Hayat sigortasını anlatmışken, maliyetinden de bahsetmeden olmaz. Bu sigorta kredi alacak kişinin yaşına, cinsiyetine, sağlık durumuna göre değişkenlik göstermekle birlikte bankaya göre de değişiyor. Ancak ortalama bir fiyat vermemiz gerekiyorsa, hayat sigortası konut kredisi için yıllık ortalama 400-600 lira civarındadır.