Konut kredisi masrafları

Konut kredisi kullanırken ortaya çıkacak masrafları iyi bilmek ve hesaplamak gerekiyor. Peki nedir bu konut kredisi masrafları? İşte yanıtı.

Konut kredisi masrafları

28 Şubat 2014 / Emlakwebtv

Konut kredisi masrafları ve detaylarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Dosya masrafı: Dosya masrafının ne kadar olacağı bankadan bankaya değişmekle birlikte, bu masrafa komisyon ya da hizmet bedeli de denebiliyor.

İpotek masrafı: Tüketiciye konut kredisi kullandırılırken tapuda konut kredisi kullanacak olan kişinin tapu kaydına ipotek konulur. Bu ipotek kaydı için bankanın avukatı, noterden hazırlanan evraklar ve ipotek dilekçesi için bir masraf yapar. Bankalar bu ipotek masrafını da tüketicilere yansıtır.

Ekspertiz ücreti: Konut kredileri alınırken bankalar mutlaka satın alınacak konut için bir uzman raporuna yani ekspertiz raporuna ihtiyaç duyar. Satın alınacak konutun gerçek değerini bankaya bir rapor halinde sunan konut değerleme uzmanları böylece bankanın alacağı riski sıfırlar. Eksperler değerleme yaptıkları her konut için bankadan ayrı bir ücret alırlar. Bankalar da bu ücreti konut kredisi kullanacak olan tüketiciye yansıtır.

Konut sigortası: Bankalar konut kredisi kullandırılacak olan konutun Dask sigortasına şerh koyar ve kredi kullandırılacak yıl boyunca ödenecek Dask’ları kendisi karşılar. Dask’ı siz yaptıracaksınız, daini mürteyin olarak konut kredisi kullandıran bankanın adının yazılması gereklidir. Bu konut kredisi konut sigortası masrafı aslında zorunlu değil ama eğer yaptırmazsanız, bankalar bu sefer dosya masrafını yüksek tutmak istiyor.

Hayat sigortası masrafı: Bu sigorta masrafı da zorunlu değil. Bankalar konut kredisi kullanan kişi eğer vefat ederse mirasçılarıyla temasa geçmek yerine kendilerini kısa yoldan garantiye almak için konut kredisi kullanan kişiye kredi tutarı kadar hayat sigortası yaptırıyorlar.