Konut kredisi nasıl alınır?

Konut kredisi almak için atılacak adımları sizler için araştırdık. İşte ‘konut kredisi nasıl alınır’ sorunuzun detaylı yanıtları.

Konut kredisi nasıl alınır?

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmayı düşünenler, sırasıyla atılacak adımları da merak ediyorsunuz demektir. Konut kredisi nasıl alınır, hangi belgeleri temin etmek gerekir gibi soruların yanıtlarını Emlakwebtv.com takipçileri için derledik.

Öncelikli olarak krediyi alacak kişinin bazı gerekli belgeleri hazırlayarak, bankaya başvurması gerekiyor.  Bu belgeler; nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir belgesidir. Tabi bu noktada konut kredisi kullanamayacak kişilere de açıklık getirmekte fayda var. İşte o kişiler;

-Daha önce kredi borcundan dolayı banka takip kararı çıkmış kişiler,

-Bankalar tarafından yapılan kredi skorlaması kötü olan kişiler.

Hangi evler için konut kredisi alınabilir?

Mortgage kredisi kat mülkiyeti tapusu bulunan konutlara verilir. Bununla beraber Türkiye’de nitelikli konutun fazla olmamasından dolayı, Mortgage inşaattan olan konutlar için de kullanılabilir. Ancak, kat irtifak tapusunun olması gerekiyor.

Konut Kredisi Evin Fiyatının Ne Kadarı İçin Alınabilir?

Konut kredisi verilmeden önce bankalar ev ile ilgili ekspertiz raporu isterler. Ekspertiz Sermaye Piyasası Kurulu lisansına sahip gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından gönderilir.Bu ekspertiz konutun acil satış değeri ile gerçek değerine bakarlar. Bunu belirledikten sonra bankaya bir rapor verirler. Böylece konut kredisi verilmeden önce konut için ekspertiz değeri hesaplanmış olur. Ekspertizin belirlediği değerin %75’i oranında bankalar konut kredisi verebilir. Burada konut kredisi almak isteyen kişinin aylık geliri ve ayda ödeyebileceği maksimum miktar da önemlidir. Kişinin aylık gelirinin %35ine kadarlık ödeme koşullarında kredi çıkarılıp, ona göre taksitlendirmeler yapılır.

Konut kredisi ödenmezse ne olur?

İki ay üst üste konut kredisi ödenmezse üçüncü ay banka ihtarname çeker. Dördüncü ayda da yasal süreci başlatır.