Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ev sahibi olmak için yeterli birikiminiz yoksa konut kredisi ile alabilirsiniz. Konut kredisi nasıl alınır? sorusunu yanıtladık...

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Ev sahibi olmak için yeterli birikiminiz yoksa konut kredisi ile alabilirsiniz. Konut kredisi nasıl alınır? sorusunu yanıtladık...

Kra öder gibi ev sahibi olmak için uygun bir yöntem olan konut kredisi, yeterli birikimi olmayanlar için başvurulacak en iyi seçenek. Konut kredisi, satın alınacak gayrimenkulün teminat aldına alınması şartı ile bankalar tarafından verilen bir tüketici kredisidir. 

Vadesi genellikle sabit faiz oranları ile 5 ila 30 yıl arasında değişiyor. Kredi başvurusu yapmak için satın almak istediğiniz gayrimenkule karar verip, uygun koşulları sunan bankaları araştırmanız gerekiyor. En uygun koşulları sunan banka ile anlaştıktan sonra devreye gayrimenkul değerlendirme uzmanları giriyor. 

Ekspertizler, satın alacağınız evin değerini belirledikten sonra, evin değerinin dötte birini peşinat ödemesi olarak vermeniz gerekiyor. Geri kalan kısmını ise banka üstleniyor ve bunun karşılığı olarak size ipotek seneti düzenliyor. Bundan sonraki aşamalarda ise belirlenen faiz oranı ve vade üzerinde aylık ödemelerinizi yapıyorsunuz. 

Konut kredisi nasıl alınır?
- Konut kredisi almak isteyen kişilerin başvurudan önce nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı olmak üzere 3 adet belgeyi hazırlaması gerekmektedir. Düzenli bir geliri olan herkes kredi alabildiği gibi, daha önceki kredi borcu nedeniyle banka takip kararı olan kişiler kredi alamazlar. 

- Konut kredisi verilirken ipotek söz konusu olduğu için krediyi alacak kişinin kefil göstermesi şartı aranmaz. Başvuran kişi yeterli gelire sahip değişse o zaman kefil uygulaması devreye girer. 

- Konut kredisini alabilmek için satın almak istediğiniz gayrimenkulün kat mülkiyet tapusu olması gerekiyor. İnşaat ya da projeden satın alacak iseniz kat irtifakı tapusu olması şartı aranır.