Konut kredisi şartları nelerdir?

Konut kredisi başvurularında aranan şartlar bankalara göre değişkenlik gösteriyor. Ancak tüm bankaların belli başlı aradıkları özellikler vardır. İşte bankaların konut kredisi şartları

Konut kredisi şartları nelerdir?

Hayalinizdeki konuta sahip olmak için konut kredisi kullanacaksanız, kredi başvurularında aranan şartları araştırmanızda fayda var. Bu şartlar bankadan bankaya değişse bile genel olarak tüm bankalarda aranan ortak özellikler bulunuyor. İşte konut kredisi şartları;

**Kredi özgeçmişi: Konut kredisi başvurularında bankaların öncelikli olarak baktığı, başvuru yapan kişinin kredi özgeçmişidir. Geçmiş döneme ait batık bir borcun bulunmaması, borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması vb kriterler kişinin kredi notunu yükseltir.

**Ödenecek peşinat: Kredi alınacak taşınmazın minimum yüzde 25'inin bankaya peşinat olarak yatırılması gerekiyor.

**Toplam gelir: Bankaların aradığı kriterlerin başında, kredi başvurusu yapan kişinin toplam geliri geliyor. Gelir ne kadar yüksekse, alınabilecek konut kredisi miktarı da o kadar artıyor.

**Taşınmaz: Bankalar, kredi kullanılacak konutun değerleme (eksper) raporuna göre kredi başvurusuna değerlendirip, onay verirler.