Konut satın alırken yapılması gerekenler

Konut satın almak ciddi bir iştir ve bu yüzden adımların dikkatli atılması gerekir. Konut satın alırken yapılması gerekenleri Emlakwebtv.com takipçileri için mercek altına aldık.

Konut satın alırken yapılması gerekenler

Belki hayatınızdaki tüm birikimi yatıracaksınız ya da elinize bir daha geçmesi mümkün gözükmeyen bir parayı bağlayacaksınız. Durum ne olursa olsun konut satın almak ciddi bir iştir ve bu yolda atılacak adımların dikkatlice tartılması gerekir. İşte konut satın alırken yapılması gerekenler konusunda sizin için hazırladığımız ayrıntılı yol haritası…

Tapuya dikkat!

Satın almayı düşündüğünüz konutun tapusunu incelemeniz oldukça önem arz etmekte. Konutun tapusu, kat irtifakı ya da kat mülkiyetli olmalıdır. Bunun dışındaki durumlarda mutlaka bir uzman yardımı alın. Ayrıca konutun iskanı olup olmadığını öğrenmekte, öncelikle yapmanız gerekenlerin başında gelmekte.

Mutlaka tapu sicilini kontrol edin  

Konut satın alırken yapılması gerekenler arasında alacağınız gayrimenkul üzerinde ipotek, intifa hakkı, yıkım kararı gibi yasal sınırlamaların olup olmadığını araştırmakta geliyor. Siz bu sınırlamaların olup olmadığını Tapu Sicil Müdürlüğü’ne giderek öğrenebilirsiniz. Ayrıca tapuda size ait görülen hisse miktarını ve mülkün toplam hisse miktarını kontrol edin. Tek başıma yapamam diyorsanız, bir uzmandan yardım alın.

Belediyeye gidilmeli

Bu araştırmanız esnasında, araştırdığınız tapu ile aldığınız konutun tapusu aynı olmayabilir. Bu yüzden konutun bağlı olduğu belediyeye giderek, konutun dosyasına bakın.

Bölgeye dikkat!

Konut üzerinde bu araştırmaları yaptıktan sonra bulunduğu lokasyonu da incelemeniz de fayda vardır. Konutun ulaşım imkanlarını, merkezi noktalara uzaklığını hastane, okul gibi kurumlara mesafesini iyice araştırın ki, sonradan pişmanlık yaşamayasınız.