Konuta devlet desteği için şartlar neler?

Konut alacaklara devlet desteği çalışmaları ne aşamada? Konuta devlet desteği için şartlar neler? Tüm bu soruların yanıtları için tıklayın.

Konuta devlet desteği için şartlar neler?

Konut alacaklara devlet desteği için yeni gelişmeler kaydedildi. Konu ile ilgili açıklama yapan Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ev sahibi olmayan vatandaşların konut edinmesini amaçlayan "konut hesabı" uygulamasına ilişkin yönetmelik çalışmalarının son aşamaya geldiğini söyledi. Peki konuta devlet desteği için şartlar neler? İşte yanıtı.

Hesapların devlete maliyetinin de uygulamaya yönelik oluşacak talebe göre değişebileceğini belirten Şimşek, "Devlet katkısını hak etmek için en az 3 yıl düzenli ödeme zorunluluğu olduğu dikkate alındığında, 2016 yılında başlayacak sistemde ilk devlet katkısı ödemeleri 2019 yılında gerçekleşecektir" dedi.

Konuta devlet desteği için aranacak şartlar şöyle olacak:

Kişinin

*Türk vatandaşı olması

*Konut sahibi olmaması

*Yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında konut hesabı açmaları

*Konut edinim tarihine kadar asgari 3 yıl boyunca söz konusu hesaplara düzenli ödeme yapmaları gerekiyor.

Konuta devlet desteği ne kadar?

Kişinin hesabında biriken toplam tutarın azami yüzde 20’sine kadar devlet katkısı ödemesi yapılacak. Devlet katkısı için azami tutar 15 bin lira olacak ve bu tutar her yıl yeniden değerleme oranı ile artırılacak.