Köprülü Kanyon nerede?

Köprüçay'ın vadisi olan ve yazın günde ortalama 7 bin kişinin rafting yapabildiği Köprülü Kanyon nerede? İşte yanıtı...

Köprülü Kanyon nerede?

Köprüçay'ın vadisi olan ve yazın günde ortalama 7 bin kişinin rafting yapabildiği Köprülü Kanyon nerede? İşte yanıtı... Rafting yapılabilen bölgede iki adet tarihi köprü bulunuyor. Köprülerden küçük olan asıl usta tarafından, kemerli büyük olan ise ustanın kalfası tarafından inşa edilmiştir. Kanyon, ''Köprülü Kanyon'' ismini bu köprülerden almıştır. 

 

Köprülü Kanyon nerede?

 

Su sporları ile birlişerek özel bir anlam kazanmış olan Köprülü Kanyon rafting sevenler için muhteşem bir yer. Bölgeyi turistik açıdan canlı tutan en önemli etkinlik raftingdir. Standart olarak çizilmiş olan rafting parkuru bulunmaktadir. Rafting dışında ise binicilik ve safari de yapabilirsiniz. Köprülü Kanyon Antalya'da rafting yapmak isteyenler için günü birlik Antalya, Kemer, Belek, Manavgat ve Side'den servisler kalkmaktadır. Bunlarla kanyona sabah gelip akşam dönebilirsiniz. 

 

Köprülü Kanyon nerede?

 

Köprülü Kanyon nerede? 

Köprülü Kanyon, Isparta Sütçüler'den başlayan, Antalya'da denize dökülen Köprüçay'ın vadisidir. Kanyonun başlangıç noktası Isparta'nın güney doğusunda yer alan Kasımlar beldesidir. Nehrin asıl kaynağını ise Isparta Aksu ilçesinden gelen ırmak ve Isparta'ya bağlı Karacahisar köyünden çıkan su oluşturmaktadır. Köprülü Kanyon, Kasımlar beldesinden Antalya'nın Değirmenözü köyüne kadar 25 kilometre boyunca devam eden dar vadilerden oluşuyor. Suyun yükseldiği zamanlarda yürüyerek geçmek oldukça zorlaşıyor. Değirmenözü Köyü'nden sonra nehir tamamen açık alanda akıyor. Daha sonra tekrar vadilere giriyor. Bu ikinci kısım Antik Köprü'ye kadar devam ediyor. 

 

Köprülü Kanyon nerede?

 

Köprülü Kanyon'a nasıl gidilir? 

Antalya'dan yola çıkanlar Serik ve Manavgat arasından Toroslar'a doğru ilerlemeliler. Yola girdikten 40 kilometre sonra kanyona ulaşabilirler. Isparta'dan gitmek isteyenlerin ise tabelaları takip etmeleri yeterlidir.