Kral Faysal’ı ağırlayan yalı: Kıbrıslı

İstanbul Boğazı’na en geniş cepheye sahip olan Kıbrıslı Yalısı, Fransız Prenses Eugine’den, Iraklı Kral Faysal’a kadar çok sayıda ünlüyü ağırlamasıyla tanınıyor.

Kral Faysal’ı ağırlayan yalı: Kıbrıslı

İstanbul Boğazı’nın tarih kokan yalılarından birisi, Kıbrıslı Yalısı. 18. yüzyılın son çeyreğinde inşa edilen bu yalı, Boğaz’ın en geniş cephesine sahip yalısı olarak biliniyor. Yalının sahil uzunluğu yaklaşık 64 metre. İlk sahibi olan sadrazam İzzet Mehmet Paşa’dan dolayı Kara Vezir Yalısı olarak da anılan Kıbrıslı Yalısı, Kandilli’nin Göksu Caddesi’nden İstanbul’a göz kırpıyor.

Sadrazam İzzet Mehmet Paşa’nın ölümünden sonra Osmanlı’da ikinci Mirahur olan oğlu Sait Mehmet Bey’e geçen Kıbrıslı Yalısı, uzun bir süre bu aileye ev sahipliği yaptı. Daha sonra ise III. Selim sadrazamlarından İzzet Mehmet Paşa’ya kiralanan yalı, Sait Bey’in ölümüyle oğlu Kapıcıbaşılarından Mehmet Ataullah Bey’e geçti. Günümüzde ise yalının bir bölümünde halen İzzet Mehmet Paşa’nın varisleri oturuyor.

Kral Faysal’ı ağırlayan yalı: Kıbrıslı

 

Duvarda paşanın tablosu var

Toplamda 21 odadan oluşan Kıbrıslı Yalısı’nın günümüze ulaşan bölümleri sadece bahçedeki havuz ve mermer bir musluk olmuştur. Yalının bir binası ve 3 büyük Türk hamamı korunamamıştır. Yalının duvarlarında dikkati çeken bir ayrıntı da, Kıbrıslı Mehmet Emin Paşa’nın kendi yaptığı yağlı boya tablosu. Yalıyı 1840 yılında satın alan Kıbrıslı Mehmet Emin Paşa, Boğaz’ın bu incisini çok sevmiş olacak ki, tablosunu yalı duvarlarında ölümsüzleştirmiştir.

Hangi isimleri ağırladı?

İstanbul’un bu ünlü yalısı, Fransız Prenses Eugine’den, Iraklı Kral Faysal’a kadar çok sayıda ünlü ismi ağırlamasıyla tanınıyor. Ayrıca Kıbrıslı Yalısı, Piyer Loti ve Yahya Kemal gibi yazarların da favorisiydi.