Kredi kartı ile emlak vergisi ödeme

Sahip olunan bina, arsa ya da arazi için devlete ödenmesi gereken vergiye emlak vergisi denir. Peki kredi kartı ile emlak vergisi ödemesi mümkün müdür? İşte yanıtı...

Kredi kartı ile emlak vergisi ödeme

Sahip olunan bina, arsa ya da arazi için devlete ödenmesi gereken vergiye emlak vergisi denir. Peki kredi kartı ile emlak vergisi ödemesi mümkün müdür? İşte yanıtı...

1319 Sayılı Emlak Vergisi Kanunu'na göre; ev, işyeri, arsa gibi mülk sahibi olanlar emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Emlak vergisi ödemeleri her yıl iki taksit ile yapılabiliyor. Emlak vergisi ödemekle yükümlü olanlar, vergiyi söz konutu taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye ödeme yapabiliyorlar.

Elden ödemenin yanı sıra gelişen teknoloji ile birlikte emlak vergisi artık internet üzerinden de ödenebiliyor. Emlak vergisini internet üzerinden ödemek isteyenler, taşınmazın bağlı olduğu belediyenin internet sitesine girerek e-belediye hizmetinden ulaşabiliyorlar. Emlak vergisinin ödenmediği durumlarda ceza söz konusu olu, vergi için her ay faiz alınıyor. 

Emlak vergisi borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenmek için ise yine bağlı olunan belediyenin e-belediye sisteminden öğrenebilirsiniz. Eğer borcunuz sisteme geçmişse siteden kolayca sorgulayabilirsiniz. E-belediye sisteminden sırası ile işlemleri takit ederek ulaşabilirsiniz. 

Kredi kartı ile emlak vergisi ödeme

Kredi kartı ile emlak vergisi ödenir mi? 
Taşınmazın emlak vergisi ödemeleri bağlı olduğu belediyeye yapılıyor. Emlak vergisini, kredi kartı ya da PTT havalesi ile yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken önce bağlı olunan belediyenin internet sitesinden e-belediye sistemine girmek, daha sonra sicil no ya da T.C. Kimlik No ile online olarak kredi karlı ile emlak vergisi ödeyebilirsiniz. Bunların dışında bankaların internet şubeleri üzerinden de kredi kartı ile emlak vergisi ödemesi yapabilirsiniz. 

Kredi kartı ile emlak vergisi ödeyebileceğiniz bankalar

AKBANK T.A.Ş.(*)

AKTİF YATIRIM BANKASI A.Ş.

ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş.

ALTERNATİFBANK A.Ş.

ANADOLUBANK A.Ş.

CITIBANK A.Ş.

DENİZBANK A.Ş. (*)

BURGAN BANK A.Ş.

FİBABANKA A.Ş.

FİNANSBANK A.Ş. (*)

HSBC BANK A.Ş. (*)

ING BANK A.Ş.

KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI A.Ş. (*)

ODEA BANK A.Ş.

ŞEKERBANK T.A.Ş.

T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. (*)

TEKSTİLBANK A.Ş.

TURKISHBANK A.Ş.

TURKLAND BANK A.Ş.

TÜRK EKONOMİ BANKASI A.Ş. (*)

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş. (*)

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş. (*)

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. (*)

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş. (*)

POSTA VE TELGRAF TEŞKİLATI ANONİM ŞİRKETİ (PTT) **

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. (*)

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş. (*)