Kredi notu neye göre verilir?

Herhangi bir bankadan kredi alıp alamayacağınız, kredi notunuza bağlı. Peki kredi notu neye göre verilir? Bu konuda bankaların kriterleri neler?

Kredi notu neye göre verilir?

Herhangi bir bankadan kredi alıp alamayacağınız, kredi notunuza bağlı. Bankaların kredi kabul parametrelerinden biri olan kredi notları, özellikle son dönemlerde daha da önem kazandı. Nitekim bankalar, kişinin kredi notuna göre kredi verip vermeyeceğinin kararını verebiliyor. Peki kredi notu neye göre verilir?

Tüketicinin kredi başvurusunda, banka açısından oldukça önemli bir kriter olan kredi notları, aslında bir çeşit sayısal puanlamadan başka bir şey değil. Başvuruda kredi notunuz düşükse, krediyi almanız mümkün olamayabiliyor. Eğer tam tersi bir şekilde kredi notunuz yüksek çıkarsa, kredi almanız oldukça kolaylaşabiliyor.  

EN GÜNCEL KONUT KREDİSİ FAİZLERİ İÇİN TIKLAYIN... 

Her bankanın puanlaması farklı

Kredi notunun önemine değindikten sonra ‘kredi notu neye göre verilir’ sorusunu yanıtlayalım istedik. Burada belirtmemiz gereken en önemli husus, kredi notunun belirlenmesinde, her bankanın tekniğinin farklı olmasıdır. Yani puanlamada kullanılan parametreler bankadan bankaya göre farklılık göstermekte. Nitekim bankalardan her biri aynı sonuca farklı yorumlar getirebildiği gibi kredi alamadığınız bankadan bir müddet sonra kredi çekmeniz bile mümkün olabiliyor. Bu tamamiyle bankaların hali hazırdaki stratejileri ve kredi notu belirlemede kullandığı kriterlere bağlı.

Kredi notunu belirleyen ortak parametreler

KKB Skoru

Aylık net gelir

Yaş

Meslek

Toplam iş deneyimi

Son işte çalışma süresi

Öğrenim durumu

Medeni hali

İkamet edilen evin mülkiyeti

Sahip olunan taşıt/taşıtlar

Sahip olunan kredi kartları

Çek/Senet Kayıtları

Kanuni/İdari Takip Sorgusu