Lüks villa inşaat maliyeti ne kadar?

Uzmanlar lüks bir yapının anahtar teslim tutarının, arsa ve finansman maliyetleri ilesüre gecikmeleri hariç metrekaresi 700-1000 dolar+KDV 'ye malolduğunu belirtiyor. Bu rakam söz konusu yapı villa ise metrekare başına 1000-1500 dolar + KDV'ye yükselebiliyor

Lüks villa inşaat maliyeti ne kadar?

Yalçınlar Group Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Yalçın, lük bir yapının anahtar teslim maliyetinini, finansman ve arsa maliyetleri ile süre gecikmeleri hariç, metrekare başına 700-1000 dolar+KDV olduğunu açıkladı. Yalçın, söz konusu yapının lüks bir villa olması durumunda maliyetlerin 1000-1500 dolar+KDV düzeyine yükseldiğini belirtti.

Projede kâr-zarar olasılığı
Yapı sektöründe kârlılık oranlarının yüzde 30-50 arasında değiştiğini, projenin ilgi görmesi ve bölgenin değerinin artmasına paralel olarak söz konusu oranın yükselebileceğini belirten Yalçın:

"Aksi olur kârlılık düşer, hatta proje zarar edebilir. Kalite ve konfor odaklı projelerde "kârlılık" yüksek olsa da uzun sürede satılabilir. Ancak porje alıcılardan talep görürse, hem hızlı hem de kârlı biçimde satılabilir. Bu sebeple her projenin aynı arz talep dengesi ile değerlendirmek yanlış olacaktır..." dedi. 

Konut yatırımında kârlılığı ne belirler?
Kârlılıkta firmanın finansman gücü ve tecrübesinin yanında, arsayı temin koşulu, genel giderler ile finansman maliyetinin de önemli olduğu üzerinde duran Yalçın, aynı projeyi 10 ayrı firma yapsa dahi, kârlılığın hiçbirinde aynı olmayacağı bilgisini verdi. Yalçın:

"Aynı projeden bir firma kâr ederken, bir diğeri zarara girebilir..." şeklinde konuştu. 

Arsa maliyetleri ve kârlılık
Arsa maliyetlerinin bölgeye göre yüzde 30'lardan yüzde 500'lere kadar yükselebilidiğini ve 1 metrekare inşaat maliyetinin arsa ile birlikte 900-7500 dolar arasında değişebilieceğini vurgulayan Yalçın:

"Maliyetteki en önemli faktör arsa maliyetidir. Son yıllarda artan mazot, elektrik, işçilik, su, harç giderleri ve vergile inşaat maliyetlerini yüzde 30 oranında artırmaktadır. Özellikle mazot fiyatı tüm maliyetlere olumsuz yansıması gözüküyor..." dedi.