Marmaray depreme dayanıklı mı?

Deprem tehdidine karşı bir dizi önleme sahip olacak şekilde hayata geçirilen Marmaray projesiyle ilgili olarak en son açıklama Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’den geldi. Açıklamada deprem olmadan Marmaray’ın durduralacağı belirtildi. Peki gerçekten Marmaray depreme dayanıkl

Marmaray depreme dayanıklı mı?

Ekim 2013’te açılışı gerçekleştirilen ve Asya ile Avrupa yakalarını denizin altından birbirine bağlayarak ulaşımda devrim gerçekleştirilen Marmaray projesinin depreme dayanıklı olup olmadığı her daim merak konusu. Peki gerçekten Marmaray depreme dayanıklı mı?

Deprem riski göz önünde tutularak tasarlanan Marmaray projesinde hali hazırda muhtemel bir deprem anında "Fail Safe Protocol" (Çöküşü Önleme Sistemi) denilen 7 aşamalı bir sistem mevcut. Sistem dahilinde, tüp üzerinde olan iki riskli noktaya "derz" adı verilen, her yöne doğru esneklik sağlayan, bir tür süspansiyon kullanıldı. Deprem veya sarsıntı anlarında, tüpe su sızmasını önlemek için ara odalar yapıldı. Ayrıca pompa çukurları var. Tünelin her bölümünde, en küçük depremleri bile hisseden sensörler yerleştirildi.

 

Marmaray depreme dayanıklı mı?

 

Öte yandan olası bir depremde Marmaray’a ne olacağına dair sorulan sorulara son yanıt Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener’den geldi. Deneme safhasında olan erken uyarı sistemi üzerinde çalıştıklarını belirten Özener, “Fay hattına çok yakın ve deniz altına konulan istasyonlar sayesinde deprem dalgaları daha İstanbul yerleşim merkezine ulaşmadan 5-6 saniye öncesinde bir uyarı almak mümkün. Bu uyarı sayesinde Marmaray durdurulabilecek, köprüler kapatılabilecek ve gaz hatları kesilebilecek” diye konuştu.