Masraflar dahil faiz oranı (MDFO) nedir?

Konut kredisi kullanacakların bilmesi gereken bir rakam olan masraflar dahil faiz oranı (MDFO) nedir? Yanıtlıyoruz.

Masraflar dahil faiz oranı (MDFO) nedir?

Konut kredisi alacakların bilgi sahibi olması gereken oldukça önemli konular vardır. Bu bilgiler ışığında adımların atılması konut kredisi kullanırken doğabilecek mağduriyetlerinde önüne geçer. Gelelim bu konular arasında yer alan masraflar dahil faiz oranına (MDFO). Kısaca MDFO denen bu kavram aslında bir rakamı niteler. Yani konut kredisi kullanırken faizler dışında sigorta ve vergi gibi tüm gizli masrafların da hesaba katılarak bulunduğu bir rakamdır. MDFO rakam,ı kredi alacak kişinin bankaları doğru analiz edip, aralarında sağlıklı bir şekilde karşılaştırma yapmasını sağlar. Böylelikle kişi kendine ve bütçesine en uygun bankayı seçmiş olur.

Faiz dışı masraflar neler?

MDFO’nun bankaların faiz oranları dışında tüketicinin karşına çıkarabildiği masrafların doğru değerlendirilmesini sağladığını belirttik. Peki bankalar konut kredisi kullanacak kişilerin karşısına hangi gizli masrafları çıkarabilir?

*Kredi Kullandırma Ücreti,

*Ekspertiz Ücreti,

*Dosya Parası,

*İstihbarat Ücreti,

*Avukat masrafı,

*Sigortalar (Bireysel Yaşam Sigortası, DASK (Doğal Afet Sigortası), Konut Sigortası).

MDFO’nun kanuni zorunluluğu var mı?

Amerika Birleşik Devletleri’nde tüketicilerin sağlıklı karşılaştırma yapmaları için, bankaların bu bilgiyi konut alacak kişilere sunması kanunen zorunludur. Ancak Türkiye’de tüketicinin yararına olacak bu rakamın bir zorunluluğu yoktur.