Meriç köprüsü nerede?

Meriç nehri üzerinde yer alan Meriç Köprüsü, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Peki, Meriç köprüsü nerede? İşte yanıtı...

Meriç köprüsü nerede?

Meriç nehri üzerinde yer alan Meriç Köprüsü, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Peki, Meriç köprüsü nerede? İşte yanıtı... 1833 yılında Sultan II. Mahmut zamanında temelleri atılan Meriç Köprüsü'nin 1842 yılında yapımına başlanmış ve Sultan Abdülmecit zamanında 1847 yılında tamamlanarak kullanıma açılmıştır. 

 

Meriç köprüsü nerede?

 

Köprünün yerinde önceleri ahşap köprü olduğu bilinmektedir. Bu köprünün Meriç Nehri'nin taştığı zamanlarda zarar görmesinden dolayı yeni bir köprü yapılmış ve Sultan II. Mahmut ve Abdülmecit döneminde inşa edilmiştir. Kesme taş kullanılarak inşa edilen Meriç Köprüsü, 263 metre uzunluğa, 7 metre genişliğe sahip. 12 ayak üzerine oturtulmuş olan köprü 12 sivri kemerli açıklığa sahip. Köprüde, üçgen prizma şeklinde tasarlanmış selyaranlar ve köprü ayaklarında bulunan tahliye gözleri yer almaktadır.  Kemer üzerinde 12 hayvanlı takvim, 8 köşeli yıldız ve selçuklu mimarisinden esintiler sunan karşılıklı iki ejder figürü yer alıyor. Meriç Köprüsü'nün en özel bölümünü ise taş malzemeden farklı olarak mermerden yapılan Seyir Köşkü oluşturmaktadır.  Meriç Köprüsü, Meriç Nehri üzerinde yer almaktadır. Peki, Meriç köprüsü nerede? 

 

Meriç köprüsü nerede?

 

Meriç köprüsü nerede, nasıl gidilir? 

Bulgaristan'dan doğan Meriç nehri, 480 kilometre uzunluğunda ve Ege Denizi'ne dökülmektedir. Meriç Nehri üzerinde yer alan Meriç Köprüsü'de Edirne'de yer almaktadır. Köprü, Edirne ile Karaağaç Mahallesi arasında bulunmaktadır. Türkiye'nin her yerinden Edirne2ye giden otobüs seferleri ile Edirne'ye ulaştıktan sonra Karaağaç otobüslerine binerek Meriç Köprüsü'ne gidebilirsiniz.