Metrekareyle ev alma dönemi başladı

Yürürlüğe giren gayrimenkul sertifikası uygulaması ile konut alımlarında metrekareyle ev alma dönemi başladı

Metrekareyle ev alma dönemi başladı

Yürürlüğe giren gayrimenkul sertifikası uygulaması ile konut alımlarında metrekareyle ev alma dönemi başladı. Uygulama ile birlikte bir konutun tamamı yerine belli bir metrekaresi satın alınabilecek. 

Gayrimenkul Sertifikası Yönetmeliği'nin Resmi Gazete'de yayımlanması ile birlikte konut alımında yeni dönem başladı. Yeterli sayıda sertifikaya sahip olanlar, tamamlanan projeden istediği daireyi satın alma imkanı bulacak. 

Sertifika sahibi olmasına rağmen daire almak istemeyenler, sertifikalarını isterlerse borsada satabilecek. Diğer bir seçenek olarak ise nakde dönüştürebilecek. 

Kentsel dönüşüm amaçlı ihraç edilen gayrimenkul sertifikalarında, vatandaşın zarar etmesini önmelemk için, bu projelerde alınan sertifikalara belli dönemlerde geri alım garantisi verildi. 

Konutta metrekare alımı nasıl olacak? Ayrıntılar için tıklayın...

Devlet katkısı uygulaması 26 Ağustos'ta başlıyor

Bankada düzenli birikim yapıp ilk evini alanlara devlet katkısı sistemi ise 26 Ağustos'ta başlıyor. Ev alana devlet katkısı uygulamasına göre, 3 yıl boyunca aylık 250 ile 2 bin 500 TL arasında ödeme yapanlara devlet katkısı sağlanacak.