Miras hukuku ‘üvey evlat’ konusunu nasıl açıklıyor?

Miras hukukunda ‘üvey evlat’ın yeri nedir, mirastan pay verilir mi? Gelin birlikte öğrenelim.

Miras hukuku ‘üvey evlat’ konusunu nasıl açıklıyor?

Üvey evlat kavramı miras hukukunda merak edilen konuların başında gelir. Pek çok insan miras hukukunda, üvey evlat konusunu bilmez. Öncelikle şunu belirtelim, üvey evlat, babanın evlendiği eşinin başka birinden olan çocuklarına deniyor. Yani kişinin evlendiği kadın, daha önce evlilik yapmış ve o evlilikten çocuk sahibi olmuşsa, bu çocuk veya çocuklar yeni evlendiği kişinin üvey evlatları olur. Miras konusuna da gelirsek, miras hukukunda üvey evlada miras düşmüyor. Ancak kişi bu yeni kadından çocuk sahibi olursa, bu çocuklar öz olur ve mirasından pay alma hakkına da sahip olur.

Kadın öldüğü takdirde...
Miras hukuku üvey evlat konusunda altını çizmemiz gereken bir nokta daha var. O da, erkeğin ilk eşinden olan çocuklarının, ikinci eşin mirasından pay alıp alamayacakları. Adamın birinci eşinden olan çocuklar ikinci eşinin üvey evlatları olur. Bu sebepten kadın öldüğünde yalnızca kendisinden olan çocuklara mirası kalmaz. İkinci eşin malından adamın birinci eşinden olan çocuklarına miras düşmez.

Nafaka da geçerli değil
Gelelim nafaka konusuna. Kadının ya da erkeğin ilk eşlerinden olan çocukları, üvey olduğu için, boşanma halinde bu çocuk veya çocuklar için nafaka da talep edilmez.