Mısır Çarşısı nerede, nasıl gidilir?

Yapısı ve turistik özellikleri ile Mısır Çarşısı, İstanbul'un önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. Mısır Çarşısı nerede, nasıl gidilir? Yanıtı haberimizde...

Mısır Çarşısı nerede, nasıl gidilir?

Yapısı ve turistik özellikleri ile Mısır Çarşısı, İstanbul'un önemli ticaret merkezlerinden biri haline gelmiştir. Mısır Çarşısı nerede, nasıl gidilir? Yanıtı haberimizde...

Baharatçıları ile ünlü olan Mısır Çarşısı'nda her türlü baharat ve geleneksel lezzetleri bulabilirsiniz. Tarihinde iki büyük yangın yaşamış olan Mısır Çarşısı, L şeklinde inşa edilmiştir. Çarşının Eminönü Mısır Çarşısı olarak anılmasının nedeni ise Kahire'den alınan vergiler ile yapılmasıdır. Toplam 6 kapının bulunduğu çarşıda tarih boyunca her derde deva olacağına inanılan baharatlar ve şifalı otlar satılmıştır. 

 

Mısır Çarşısı nerede, nasıl gidilir?

 

Mısır Çarşısı'nın tarihi

Osmanlı Padişahı IV. Mehmet'in annesi Hatice Turhan Sultan tarafından Yeni Cami'ye vakıf olarak inşa edilen Mısır Çarşısı'nın yapımına 1960 yılında Mimar Kasım Ağa başlamıştır. Çarşı 1664 yılında Mimar Mustafa Ağa tarafından tamamlanmıştır. İlk yapıldığında Yeni Çarşı ve Valide Çarşı olarak anılan yapı, 18. yüzyıldan itibaren baharat yolunun İstanbul'dan önceki durağı Mısır olduğu için Mısır Çarşısı denilmiştir. 

 

Mısır Çarşısı nerede, nasıl gidilir?

 

Mısır Çarşısı'ndaki 6 kapı 

Balık Pazarı Kapısı (Tasmis Kapısı), Bahçe Kapı (Haseki Kapısı), Çiçek Pazarı Kapısı, Yeni Cami Kapısı, Ketenciler Kapısı, Eminönü Kapısı olmak üzere 6 kapıya sahip olan tarihi Mısır Çarşısı'nda 86 adet dükkan yer alıyor. Bu dükkanlarda ise aktarlar, yorgancılar ve pamukçular bulunduğu için işle bağlantılı olarak iki farklı bölümden oluşuyor. 

 

Mısır Çarşısı nerede, nasıl gidilir?

 

Mısır Çarşısı nerede, nasıl gidilir? 

İstanbul'un Eminönü semtinde bulunan ve her yıl yüzbinlerce turistin ziyaret ettiği Mısır Çarşısı'na Eminönü'nden kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Anadolu Yakası'ndan gelmek isteyenler Üsküdar ve Kadıköy'den Eminönü vapuru ile ya da Üsküdar'dan Marmaray'a binip Sirkeci İstasyonu'nda inerek Mısır Çarşısı'na ulaşabilirler. 

Mısır Çarşısı çalışma saatleri 

Tüm dini bayramlarda kapalı olan Mısır Çarşısı, Hafta için 8:00 ve 19:00 arası, Cumartesi günleri 8:00 ve 20:00 arası, Pazar günleri ise 9:30 ve 19:00 arasında ziyaret edilebilir.