Mısır Piramitlerinin gizemi nedir?

Dünyanın yedi harikasından olan ve günümüze kadar zarar görmeden ayakta kalmayı başarabilmiş olan tek yapı Mısır'daki Keops piramitidir. Peki, Mısır piramitlerinin gizemi nedir? İşte yanıtı...

Mısır Piramitlerinin gizemi nedir?

Dünyanın yedi harikasından olan ve günümüze kadar zarar görmeden ayakta kalmayı başarabilmiş olan tek yapı Mısır'daki Keops piramitidir. Peki, Mısır piramitlerinin gizemi nedir? İşte yanıtı... Piramit şeklinde inşa edilen bu yapılar sadece Mısır'a özgü değildir. Dünyanın farklı yerlerinde de inşa edilmiş örnekleri bulunan bu yapılar en fazla Mısır'da bulunduklarından Mısır Piramitleri olarak adlandırılmışlardır. 

 

Mısır Piramitlerinin gizemi nedir?

 

Tabanı kare şeklinde, köşelerinin tepede tek noktada birleşmesi ile oluşan geometrik şekle sahip olan Mısır piramitleri dört eşit büyüklükte üçgen yüzeye sahiptirler. Piramitler, firavunun mumyası ile onun hazinelerini ve dönemin eşsiz sanat eserlerini saklamak amacı ile yapılmışlardır. Ancak bugüne kadar hiçbirisinin içinde herhangi bir mumya ya da hazine bulunmamıştır. Dünyanın ilk yapılan piramidi Sakkara'da olup M.Ö. 2620 yılında tamamlanmıştır.

 

Mısır Piramitlerinin gizemi nedir?

 

Mısır Piramitlerinin gizemi nedir? 

- Keops piramidinin taban alanı dünyayı yataydan ikiye böldüğümüzde ortaya çıkan kesit alanı gibi düşünülürse ve piramidin tabanı dünyanın yarıçapı üzerine oturtulsa, yüksekliği tam kutup noktasına denk gelirdi. Yani burada kusursuz oran mevcuttur. 

- Keops piramidinin taban çevresini yüksekliğinin iki katına bölündüğünde pi sayısı elde edilmektedir. 

- Keops ve Kefren piramitleri, doğu-batı ve kuzey-güney sınırlarına öyle kusursuz bir şekilde yerleştirilmişlerdir ki o günün koşulları düşünüldüğünde hayret verici bir durum olarak görülmektedir. 

- Keops piramidinin üçgen şeklindeki dört yüzeyi toplamı, piramit yüksekliğinin karesine eşittir. 

- Keops piramidinin yüksekliğinin 1 milyarla çarpımı dünya ile güneş arasındaki mesafeyi verir. 

- Piramitler güneş saati olarak işlev görmektedirler. Piramitlerin Ekim ayı ortası ve Mart ayı başlangıcında yere düşürdüğü gölgeler mevsimleri ve yılın uzunluğunu gösterir.

- Keops piramidi ile dünyanın merkezi arasındaki mesafe, kuzey kutbuyla arasındaki mesafeye eşittir. 

- Mısır Piramitlerinin içi yazın serin, kışın ise ılık olur. 

- Piramit içerisinde koyulan bir bitki güneş almasa da daha hızlı büyür. 

- Açık bir yara, piramit içerisinde çok daha çabuk iyileşir. 

- Piramit içerisine bırakılmış kirli su, birkaç gün içinde arıtılmış hale gelir.