Monoray nedir?

Dünyanın birçok şehrinde eğlence amaçlı kullanılırken toplu taşımada da önemli bir rol üstlenen monoray nedir? İşte yanıtı...

Monoray nedir?

Dünyanın birçok şehrinde eğlence amaçlı kullanılırken toplu taşımada da önemli bir rol üstlenen monoray nedir? İşte yanıtı... Monoray, 1800'lü yıllardan itibaren bilinmesine rağmen ilk kullanımı 1950'li yıllarda Walt Disney'in Amerika'da açtığı eğlence parkı Disneyland'da kullanılması ile başlamıştır. 

Monoray nedir? 

Havada giden tramvay olarak bilinen Monoray sistemi'nde trenler tek raya bağlı olarak belirlenen hat üzerinde ya da asılı olarak altında gidiş geliş hareketleri yaparak çalışır. Monoray sistemi taşıyıcı sütunlar üzerinde yükselen özel ray hatlarını kullanır ve üçüncü ray ismi verilen yöntem ile ana hattan gelen elektriğin trene iletimini sağlar. Dünyanın en güvenli toplu taşıma araçlarından biri olan Monoray, Japonya başta olmak üzere Malezya, ABD, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Almanya'da kullanılıyor. 

Monoray nedir?

Monoray vagonları raylardan aldıkları elektrik enerjisini güce dönüştüren elektrik motorları ile hareket eder. Mazot ile çalışan diesel motorlara sahip gelişmiş vagonlarda vardır. Protatip olarak şuan tes edilebilen model olan JR-Maglev modelinin hızı 581 km/s'yi buluyor. İstanbul'a yapılacak olan havaray projesinin sonrasında gündemde olan monoray trenlere toplu taşımacılığın gelecekteki en büyük unsuru olarak bakılıyor. Ankara'da da gündemde olan monoray projesinde, yeni yapılan şehir hastaneleri ve Mamak Otogarı'na ulaşımın monoray ile sağlanması planlanıyor. Yap-İşlet-Devret sistemi ile monoraya talip çıkmazsa bu bölgelere teleferik yapılması planlanıyor.