Mostar Köprüsü nerede?

Neretva Nehri üzerinde yer alan Mostar Köprüsü, 1566 yılında Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından yapılmıştır. Peki, Mostar Köprüsü nerede? işte yanıtı...

Mostar Köprüsü nerede?

Neretva Nehri üzerinde yer alan Mostar Köprüsü, 1566 yılında Mimar Sinan'ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından yapılmıştır. Peki, Mostar Köprüsü nerede? işte yanıtı...Mostar Başta olmak üzere Bosna Herkes'in simge yapılarından biri olan Mostar Köprüsü 28,7 metre uzunluğunda ve 4,49 metre eninde. 

427 yıl boyunca ayakta kalan Mostar Köprüsü, 1993 yılında Bosna Hersek'teki savaş sırasında Hırvat topçu ateşi ile yıkılmıştır. Bosna'da savaş dönemi yaşananların simgesi olan köprünün yıkılışı şehrin tarihinde büyük bir öneme sahiptir. Savaş sonrasında İngilizler tarafından Mostar Köprüsü'nün olduğu yere geçici bir demir köprü yapılmıştır. 1997 yılında TİKA, UNESCO ve Dünya Bankası desteğiyle aslına uygun olarak yapımına tekrar başlanan Mostar Köprüsü, aralarında Türkiye'nin de olduğu birçok devlet temsilcileri tarafından 2004 yılında tekrar açılmıştır. 2005 yılında ise Dünya Mirası Listesi'ne eklenen köprünün savaş döneminde yaşadıklarını köprünün doğusunda yer alan Eski Köprü Müzesi'nde bulabilirsiniz. 

 

Mostar Köprüsü nerede?

Mostar Köprüsü neresi? 

Bosna Hersek'in en güzel şehri Mostar'da Neretva Nehri üzerinde yer alan Mostar Köprüsü, kentin Boşnak ve Hırvat kesimlerini birbirine bağlarken aynı zamanda şehre ismini de vermiş. Neretva Nehrini takip eden Adriyatik Denizi ile Balkanları bağlayan yol üzerinde yer alan Mostar, doğal güzellikler içinde Osmanlı Dönemi'nden kalma eserleri ile bir tabloya benziyor. 

 

Mostar Köprüsü nerede?

 

Günümüzde Hırvatlar nehrin batısında, Müslümanlar ise doğusunda yaşıyor. Savaş sırasında şehri tekeden Sırplar ise bir daha geri dönmemiş. Şehrin simgesi olan Mostar Köprüsü ve iki tarafındaki kuleleri, 43 cami, mescit, hamam gibi yapıları ile, 2 Sırp Ortodoks ve 1 Katolik Kilisesi bulunan şehir, bu özelliği ile 1986'da Ağa Han Dünya Mimarlık ödülüne layık görüldü.