Müstakil ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Şehir yaşamından uzaklaşmak isteyenlerin tercihi olan müstakil evler birçok avantaj sağlıyor. Peki müstakil ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Müstakil ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Şehir yaşamından uzaklaşmak isteyenlerin tercihi olan müstakil evler birçok avantajı beraberinde getiriyor. Peki müstakil ev alırken nelere dikkat edilmeli?  

Şehir yaşamının ulaşım imkanları, iş fırsatları, okullara yakınlığı ve sağlık imkanları gibi avantajlarından uzak olan müstakil evler, genellikle şehirden uzak yerlerde inşa ediliyor. Müstakil ev satın alırken bazı özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. 

Müstakil ev alırken dikkat edilecekler listesinin başında bahçe geliyor. Müstakil ev almaya karar verdiğinizde, bu evi tercih etmenizin en önemli sebebi olan kendine ait bahçesi olup olmadığına bakın. Eğer beğendiğiniz evin bahçesi varsa, bahçe arazisinin de tapuya dahil olup olmadığını kontrol edin. Önceden önleminizi almaz ve kontrollerinizi yapmazsanız, sizin zannettiğiniz bahçe, başkasının olabiir. 

Müstakil ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Birden çok müstakil evin yer aldığı siteler, güvenlik ve sosyal alanları ile konut sahiplerine birçok avantaj sağlar. Site içerisinde bulunan müstakil evin, ortak giderlere katılım payı vardır. Beğendiğiniz müstakil evi almadan önce bu miktarı mutlaka öğrenin. Evin eski sahibinin site borcu olup olmadığını, eskiye dönük emlak vergisi, doğalgaz, su ve elektrik gibi borçlarının olup olmadığı da araştırın. 

Evin fiziki durumu önemlidir. Satın almak istediğiniz evin tadilata ihtiyacı olup olmadığı ve bunların maliyetini öğrenin. Depreme dayanıklılığını, zemininin ne durumda olduğunu araştırın. Müstakil evlerin en büyük sorunlarından olan su yalıtımı için ise evin duvarlarında nem kontrolü yapın. 

Müstakil evin kendine ait su deposu, garajı ve kileri olmalıdır. Bu özelliklerin olup olmadığı evin fiyatını etkiler. Satın alacağınız evi sadece yazın kullanmayı düşünüyorsanız, bir güvenlik sistemi ya da güvenlikli bir sitede olup olmadığına dikkat edin.