NASA'dan Mars için şişme ev

2030 yılına kadar Mars'a insan göndermeye hazırlanan NASA, astronotların konaklaması için 3,2 metre çapında 3,7 metre yüksekliğinde şişme ev tasarladı

NASA'dan Mars için şişme ev

2030 yılına kadar Mars'a insan göndermeye hazırlanan NASA, astronotların konaklaması için 3,2 metre çapında 3,7 metre yüksekliğinde şişme ev tasarladı. En az 16 ay süreceği hesaplanan yolculukta ev uzay aracı ile taşınacak. Malzemenin hafif olması için çaba sarf eden NASA mühendisleri şişme eve ''Bigelow'' adını verdi. İlk şişme modülü Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) denemeye başlayacak. 

NASA'dan Mars için şişme ev

Uzaya özel uzay şirketi SpaceX'in Falcon roketi ile 8 Nisan tarihinde gönderilecek olan alüminyum taşıyıcılı hafif ve dayanıklı kumaştan Bigelow modülü, ISS'in dış yüzeyine eklendikten sonra kompresör ile şişirilecek. Mars'ta kullanılacak olan şişme ev Bigelow, şişirildiğinde 3,2 metre çapında ve 3,7 metre yüksekliğinde olacak. Deneme başarılı olursa modülün içerisine 4 kişinin sığabileceği boyutlarda tekrar tasarlanacak. 

NASA'dan Mars için şişme ev

Mars'a yolculuk süresi ne kadar? 

Mars'a 2030 yılına kadar insan göndermeye hazırlanan ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) astronotların konaklaması için şişme ev tasarladı. Mars'a yapılacak olan yolculuk süresinin en az 16 ay süreceği ve yolculukta evin uzay aracı ile taşınacağı açıklandı.