Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü Şirince'de Ali Nesin tarafından 1995 yılında kuruldu

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü İzmir Şirince Köyü’nde yer alıyor. Nesin Vakfı'na ait 30 dönümü zeytinlik olmak üzere toplam 55 dönümlük bir köy olan Nesin Matematik Köyü, taş, çamur ve samandan evlerden meydana geliyor. Ali Nesin tarafından kurulan ve öğrencilere, öğrenmek isteyenlere yönelik aktivitelerin yer aldığı Nesin Matematik Köyü başvuruları başladı.

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü’nde TV, müzik, yayını kullanılmıyor. Tamamen doğanın içinde yer alan Nesin Matematik Köyü içinde elektrik, sıcak su ve internet bulunuyor. Yaz aylarında yapılan etkinlikler için 350 kişinin barınacağı alanlar oluşturuluyor. Nesin Matematik Köyü’ndeki evler dışında köy içinde çadır kurarak da konaklama yapılabiliyor.

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü nasıl kuruldu?
1995’te yurda dönen Ali Nesin tarafından kurulan Nesin Matematik Köyü, çocuklara ve gençlere eğitim verme amacı ile hizmet veriyor. Türkiye’nin çeşitli yörelerinde her yaz 6-7 haftalık yaz okulları düzenleniyor. Sadece üniversite öğrencilerini hedefleyen Matematik Köyü, yoğun talebe dayanamayarak kuruluşundan bir yıl sonra kapılarını ilkokuldan lise ve üniversiteye kadar her seviyede öğrenciye açtı.

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü’nde neler var?
Nesin Matematik Köyü, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince köyünün 1 kilometre uzağındaki Kayser dağının yamaçlarında konumlandırılıyor.  Toplam arazi 22 dönüm olup,  Köy’e ve yakın çevreye 4000’den fazla ağaç ve büyük bitki dikilmiştir.

Şu anda öğrenci konaklaması için toplam yatak kapasitesi 145 olan 14 koğuş, öğretmenler ve çalışanlar için de Nesin Matemetik Köyü’nde yatak kapasitesi 36 olan 19 ev yer alıyor.  Konaklama tesisleri dışında, 2 kapalı dersliği ve 200 kişilik konferans salonun yer aldığı Nesin Matematik Köyü’nde 5000 kitaplık bir matematik, sanat ve felsefe kütüphanesi de bulunuyor. Kadın ve erkek hamamları dışında ortak kullanıma açık banyo sayısı 9, tuvalet sayısı ise 20’dir. Kışlık kapasitesi 110 olan bir yemek salonu bulunan Nesin Matematik Köyü meraklılarını bekliyor.

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü’ne nasıl gidilir?
Nesin Matematik Köyü’ne otobüs, uçak, tren ve özel araç ile ulaşmak mümkündür. İzmir’e geldikten sonra Selçuk’a gidilir ve burada Şirince minibüslerine binilir. Şirince ile Matematik Köyü arası yürüyerek 800 metredir.

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü iletişim bilgileri
0533 207 12 04
0534 070 24 30