Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

Osman Hamdi Bey’in 26 yıl boyunca yazlarını geçirdiği ve bugün müze olarak kullanılan evi İzmit’in Gebze ilçesine 5 km uzaklıkta bulunan Eskihisar Köyü’nde.

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

Osman Hamdi Bey’in 26 yıl boyunca yazlarını geçirdiği ve bugün müze olarak kullanılan evi İzmit’in Gebze ilçesine 5 km uzaklıkta bulunan Eskihisar Köyü’nde. 1884 yılında planını kendisi çizerek körfez manzarasına karşı yaptırdığı köşkün hemen yanında meyve ağaçlarının da bulunduğu çok güzel bir bahçe mevcut . Ayrıca köşkte, resimhane, kayıkhane ve müştemilat da bulunuyor.

 

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

 

Osman Hamdi Bey, giriş katının ahşap kapılarının tablalarına 1901-1903 yıllarında çok güzel çiçek resimleri yaptı. Köşk 1. Cihan Harbinde karargâh komutanına tahsis edildi, İsmet Paşa İstiklal Harbi’ne giderken birkaç gün burada kaldı, 1933 yılında da Atatürk, köşkü ziyaret etti. 1945 yılında ise resimhanede çıkan yangın nedeniyle ahşap olan üst kat yandı.

Sadrazam İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu olan Osman Hamdi Bey, döneminde sıklıkla Kaplumbağa Terbiyecisi isimli tablosu ile bilinse de daha birçok değerli eserin sahibi. Aynı zamanda Türk arkeolojisi ve müzeciliğinin de kurucusu olarak tanınıyor.

 

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

 

Koru ve binalar 1966 yılında tescil edilip, 1982 yılında müze binası, müştemilatı ve arsası Kültür ve Turizm Bakanlığı Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce kamulaştırılıyor.