Othello Kalesi Mağusa

14. Yüzyıl'da Lüzinyanlar tarafından inşa edilen Othello Kalesi Mağusa'nın ana girişlerinden biri olarak kullanılıyordu.

Othello Kalesi Mağusa

14. Yüzyıl'da Lüzinyanlar tarafından inşa edilen Othello Kalesi Mağusa'nın ana girişlerinden biri olarak kullanılıyordu. 14. Yüzyıl'da Lüzinyanlar tarafından inşa edilen Othello Kalesi Mağusa'nın ana girişlerinden biri olarak kullanılıyordu. Etrafı derin hendek ile çevrili olan Othello Kalesi'nin yapısında kuleler ve topçu bataryaları ile biten koridorlar bulunuyor. 

 

Othello Kalesi Mağusa

 

Kalenin girişinde asılı olan St. Mark Aslanı kabartmasının altında ise kaleyi yeniden biçimlendiren Nicolo Foscari'nin adı ve 1492 tarihi bulunuyor. Mağusa Othello Kalesi avlusunda bir kısmı Osmanlılara, bir kısmı İspanyollar'a ait toplar, taş ve demir gülleler bulunuyor. Kara Kapısı yarım ay şeklindeki bir tabya ile korunmuştur. Burada geçitler, zindan olarak kullanılan yeraltı odaları ve bir şapel bulunuyor.

 

Othello Kalesi Mağusa

 

Sheakespeare'in ünlü trajedyasının bir bölümü Kıbrıs'ta bir liman kentinde geçiyor. Kahraman Othello, Faslı biri olarak tanıtılıyor. Yazarıni adanın Venedikli valisinin soyadının anlamı 'Moor' olan Christophoro Moro'nun adını duyduğu ve yanılarak onun Faslı olduğunu düşündüğü sanılıyor. Kalenin bugünkü adı olan Othello Kalesi adı, İngiliz döneminde kullanılmaya başlamıştır. Kalenin içerisinde yer alan salon, günümüzde bir çok sanatsal ve kültüren faaliyete ev sahipliği yapıyor.